Diem Ortak Yaratıcısı, Planet Labs İçin Facebook’tan Ayrılıyor

Kevin Weil daha önce Facebook destekli stabilcoin’in lansmanının yıllarca sürecek bir yolculuk olduğunu söylemişti.

Facebook’un dijital cüzdan biriminin ürün başkan yardımcısı ve şimdi Diem olarak adlandırılan Libra token’ın yaratıcılarından biri olan Kevin Weil, sosyal medyadan ayrılacak. Bugün Twitter’da Weil, San Francisco merkezli uzay ve analiz şirketi Planet Labs’ta ürün ve iş başkanı olmak için harcadığı neredeyse üç yılın ardından Facebook’tan ayrılacağını söyledi. Şimdi Diem olan Libra token’ın arkasında olmasının yanı sıra, sosyal medya firmasının bir zamanlar Calibra, şimdilerde ise Novi olarak adlandırılan dijital cüzdan biriminin liderlerinden biriydi.

Weil, “Bunun yerine finansal altyapının, internete göre modellenen düzenlenmiş, açık, birlikte çalışabilir bir protokol üzerine inşa edildiğini düşünün. Küresel olarak yeniliği teşvik eden, giriş engelleri düşük olan bir protokol.” dedi. Ve sonra şu şekilde ekledi, “Diem ile yaratmak için yola çıktığımız şey buydu ve hala bu misyona derinden inanıyorum.”

“Novi’de inşa ettiğimiz dijital cüzdan, irili ufaklı şirketler tarafından inşa edilen diğer birlikte çalışabilir ve Diem cüzdanlarıyla birlikte, milyarca hayatı daha iyi hale getirebilir.”

Kendisini “yüksek okuldan beri matematik ve fizik meraklısı” olarak tanımlayan Weil, 2015 gibi erken bir zamanda kripto para birimine, Bitcoin (BTC) hayranıydı. Şu anda The Nature Conservancy’nin yanı sıra yönetim kurulu üyesi olarak hizmet veriyor. Strava, sosyal ağları kullanan bir egzersiz takipçisi.

İlk olarak 2019 yılının Haziran ayında açıklanan Libra, düzenleyici ve teknik yol çarpmalarından payına sahipti. Avrupa Birliği’ndeki bazı milletvekilleri, ülkelerin parasal egemenliğine zarar verebileceği endişelerini öne sürerek jetonun piyasaya sürülmesini engellemek için önlemler alınmasını önerdiler. İsviçre’nin mali bekçisi, Diem’in ödeme sistemi lisansını onaylamadı ve Avrupa Merkez Bankası, özel stabilcoin projeleriyle ilgili olarak AB milletvekillerinden veto yetkisi talep etti.

Token henüz herhangi bir ülkede piyasaya sürülmedi, ancak Facebook bu yıl içerisinde Stabilcoin’i piyasaya sürmeyi planladığını açıkladı.

Kaynak : Cointelegraph


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.