COVID-19 Blockchain Benimsenmesini Artırabilir Mi?

0
236

Blockchain teknolojisinin pek çok avantajı var ama yeteri kadar çok benimsenmiş bir teknoloji değil. Bunun yanında Covid-19 salgını tedarik zinciri, sağlık, finans ve vergilendirme dahil olmak üzere çeşitli sektörlerde benimsenmesini artırabilir.

Blockchain teknolojisi her ne kadar sağladığı avantajlar sebebiyle geleceğin teknolojisi olarak adlandırılsa da henüz beklenildiği kadar yaygınlaşmadı. Geleneksel finans endüstrisinin çoğunluğu, esasen kripto para birimleri ile olan ilişkisi nedeniyle Blockchain’i benimsemeye istekli değil ve Blockchain tabanlı yaşamı değiştiren bir kullanım durumu henüz kendini göstermedi. Bununla birlikte Blockchain teknolojisinin sunacağı çok şey var ve Covid-19 çeşitli endüstrilerde benimsenmesini artırabilir.

COVID-19 Salgını ve Blockchain Teknolojisi

Blockchain teknolojisi için ilk belirgin kullanım durumu tedarik zincirini geliştirmektir. Tedarik zincirinin halihazırda blockchain için en güçlü kullanım örneği olduğunu düşünebilirsiniz ancak salgın, şüphesiz, hepimizin çevrimiçi siparişlerimizi takip etmek için daha iyi bir yola ihtiyacımız olduğunu fark etmesini sağlıyor. Dünya Ekonomik Forumu (WEF) bile küresel bir blockchain tabanlı tedarik zincirinin geliştirilmesini teşvik etmek istiyor. Dubai Gelecek Vakfı Proje Yöneticisi Mariam Obaid Al Muhairi bu ayın başlarında bir WEF blog yazısı yazdı:

“Her yıl dünyanın dört bir yanında üretilen ve gönderilen dört trilyondan fazla tüketici ürünüyle, bu ürünleri takip etmek söz konusu olduğunda, karanlıkta çalışmaya devam edemeyiz.”

Blockchain teknolojisine yönelik bu kamu desteği, şaşırtıcı değil. Blockchain endüstrisindeki en etkili oyunculardan biri olan IBM, değişime hızla tepki verdi ve yakın zamanda pandemi sırasında tıbbi tedarik zincirini desteklemek için bir blockchain ağı başlattı.

Blockchain’in Covid-19 ile savaşmaya katkıda bulunmasının bir başka yolu, kamuya açık bir tıbbi kaydın oluşturulmasını sağlamaktır. İdeal olarak, bu kullanım durumu, dünyadaki doktorların tedaviye başlamadan önce herhangi bir hastanın tüm tıbbi geçmişine sahip olmasını sağlayarak sağlık sektöründe devrim yaratacaktır. Ne yazık ki, hala bu hedefe ulaşmaktan çok uzaktayız, ancak Covid-19 test sonuçlarını takip edebilmek için protokolleri değiştirmek amacıyla çalışan blockchain şirketleri var. Sadece İsrail’deki test sonuçları hatalarının sayısı göz önüne alındığında, bu büyük bir rahatlama sağlayabilir.

COVID-19 ve Dijital Para Kullanımı

Covid-19 nedeniyle blockchain için bir başka potansiyel atılım, merkez bankaları tarafından oluşturulan dijital para birimleridir. Salgın sırasında hepimiz nakit kullanımının tehlikeli olabileceğini ve virüsün yayılmasına nasıl katkıda bulunabileceğini öğrendik. Çin, koronavirüsü duymadan önce 2019’da dijital devlet para birimi üzerinde çalışmaya başlayan ilk ülke oldu. Şimdi, ABD’deki büyük çaplı salgının ardından, Federal Reserve bir FedCoin çıkarmayı düşünüyor ve ABD hükümeti dijital dolar oluşturursa, ardından diğer ülkeler de onu takip edecektir.

Blockchain teknolojisi sorunsuz sınır ötesi ödemeler sağlayarak, izlemesi kolay ve düzenleyici uyumlu bir dijital kimlik oluşturup finansal dünyayı değiştirebilir.

Bunların yanında merkez bankalarının dijital para çıkarması neredeyse kaçınılmaz olarak blockchain tabanlı vergi ödemelerine yol açacaktır. Devletin dijital parası olduğunda, her işlem için vergilerini doğrudan ve anında toplamakta sorun olmayacaktır.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın