Çin’in CBDC’si, WeChat ve Alipay İle Uyumlu Olacak!

Çin, Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) araştırması açısından dünyaya liderlik ediyor. Neredeyse her hafta, ülkenin planları hakkında yeni ayrıntılar ortaya çıkıyor. Şimdi ise en güncel ayrıntı olarak projeye yakın yetkililer, hükümetin dijital yuan’ı hayata geçirmek için ülkenin en büyük iki teknoloji firması ile çalışacağını doğruladı.

Kısa süre önce, Çin Merkez Bankası Dijital Para Birimi Araştırma Enstitüsü başkanı Mu Changchun, Bankanın dijital yuan ile uyumluluğunu sağlamak için Alipay ve WeChat Pay ile çalışacağını doğruladı. South China Morning Post (SCMP) ile konuşan Mu’nun açıklamalarına göre, dijital yuan’ın her iki hizmetin dijital cüzdanına entegre edilmesi planlanıyor. Böylelikle bunlardan herhangi birini kullanan vatandaşların varlığa kolayca erişebilmeleri sağlanacak. Dijital yuan ile her iki hizmet arasındaki farkı açıklayan Mu, şunları söyledi:

“Aynı boyuta ait değiller. WeChat ve Alipay cüzdan, dijital yuan ise cüzdandaki paradır.”

Alanlarının çakışmadığı düşünülürse, varlığın her iki cüzdana da entegre edilmemesi için bir neden yok. Fakat yapılan bu son açıklamalar, yerel kaynaklardan gelen ve Çin’in, iki ödeme devine alternatif olarak dijital para birimini piyasaya süreceğini öne süren önceki raporlarla pek uyumlu görünmüyor.

Ağustos ayında, Çin Merkez Bankası daha da fazla teknoloji firmasını bünyesine kattı. Bunlar arasında ülkenin en büyük araç çağırma hizmeti olan Didi Chuxing de vardı. Banka ayrıca, video paylaşım sitesi TikTok’un holding şirketi olan yemek dağıtım hizmeti Meituan Dianping ve ByteDance’i de bünyesine kattı. Bu noktada, birçok kişi hükümetin Alipay ve WeChat Pay için ne planladığını ve neden onlarla ortaklık kurmadığnı sormaya başlamıştı. Daha sonra yerel kaynaklar, hükümetin dijital yuan’ı her iki şirketin de etkisini azaltmak için kullanmayı planladığını bildirdi. Fakat görünüşe göre işler farklı bir yönde değişiklik göstermiş.

Tüm bunların yanında dijital yuan’ın şu an için test aşamasında olduğunu söylemekte fayda var. Çin, merkez bankası dijital para birimi konusunda pekçok ülkeyi harekete geçirdi ve çalışmalarına büyük bir hızla devam ediyor.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.