Celsius Network, Terra Gibi Çöküş mü Yaşıyor?

0
Celsius Network, Terra Gibi Çöküş mü Yaşıyor?
  • Celsius Network‘a ait yerel token, projenin kripto varlıklarında 12 milyar doları kilitlemesinin ardından yalnızca bir gece %40 değer kaybetti.
  • Piyasa yaşanan ‘aşırı’ koşullar nedeniyle Celsius Network hesaplar arasındaki tüm para çekme, takas ve transfer işlemlerini askıya aldığını duyurdu.
  • Uzmanlar, Celsius Network’ün stabilcoinleri stake etmek ve likidite krizinden kurtulmak için DeFi pozisyonlarından sürekli olarak çekildiğini belirtiyor.

Kripto kredi platformları arasında oldukça popüler olan Celsius Network, kripto piyasalarında düşüş yaşandıkça bir likidite krizi yaşıyor. Proje, AAVE’den 247 milyon dolar değerinde Wrapped Bitcoin‘i kaldırdı ve FTX borsasına gönderdi. DeFi pozisyonlarından tutarlı bir şekilde çekilme ve protokollere yeniden başlama ise tehlike sinyallerini tetikledi.

Celsius Network Bütün İşlemlerini Durdurdu

Celsius Network 13 Haziran 2022 tarihinde hesaplar arasındaki tüm para çekme, takas ve transferlerin duraklatıldığını duyurdu. Celsius, bu eylemi, projeyi geri çekilme yükümlülüklerini yerine getirmek için daha iyi bir konuma getirmek için bir adım olarak gösterdi.

Kullanıcıların bu duraklama döneminde de ödül kazanacağını açıklayan yöneticiler, bu durdurma işlemenin likiditeyi stabil hale getirmek ve varlıkları korumak için yaptıklarını belirtti.

Yaşanan tüm olayları yorumlayan uzmanlar ise projenin şu an ciddi bir likidite sıkıntısı yaşadığına dikkat çekti.

Celsius Kullanıcılarına Haftalık %30 Faiz Ödedi

Celsius ağına dahil olan kullanıcılar varlıklarını ilgili ağda ‘stake’ eder ve stake edilen bu varlıklar ağ tarafından fonlama, kredileri karşılamak, borç vermek gibi nedenlerle kullanılır. Proje ise stake yapan kullanıcılarına haftalık %30’a varan faiz ödemeyi taahhüt eder ancak yaşanan bu son kriz sonrası potansiyel gelirler hem azaldı hem de ağın çökme riski ortaya çıktı.

Yaşanan bu kriz sonrası Celsius ağı tıpkı Mayıs ayında çöken Terra ekosistemi gibi büyük bir çöküş yaşayabilir. Projenin tüm işlemleri duraksattığını açıklamasının ardından yerel token çok sert bir şekilde %40 değer kaybetti. Buna ek olarak projenin açıklanamayan iki hamlesi de dikkat çekti:

  • Celsius, DeFi pozisyonlarından çıktı (WBTC AAVE’ye yatırıldı) ve yerini USDC gibi stabilcoin’lerle değiştirdi.
  • Celsius Network, FTX borsasına 320 milyon dolar Ethereum gönderdi.

Uzmanlar, Celsius Network’ün projenin karşı karşıya olduğu mevcut likidite kriziyle başa çıkmak için çok çalıştığını iddia ediyor. Bazı iddialara göre eğer Celsius başarısız olursa, proje önemli miktarda stake edilmiş ETH (Lido DeFi ödünç verme platformu tarafından sağlanan stETH) satabilir ve bu da tokenin ETH’den daha da uzaklaşmasına neden olabilir.

4 Haziran 2022’de Celsius Network, birden fazla DeFi protokolü ve cüzdanında 3,8 milyar dolarlık varlığa ve AAVE, Compound ve Maker’dan 1,18 milyar dolarlık borca ​​sahipti. Proje, ana DeFi cüzdanlarını finanse etmek için önceden belirlenmiş DeFi pozisyonlarını boşalttı.

Celsius Network’ün ana DeFi cüzdanının bakiyesi Ethereum, WBTC ve diğer tokenlerde 5,6 milyar dolardan AAVE’den büyük miktarda WBTC çekilmesiyle 10.514 dolara çıktı ve 247 milyon dolar FTX borsasına transfer edildi.

Kripto savunucusu @MikeBurgersBurg, paylaştığı bir tweet’te para çekme işlemlerini araştırdı ve konuya ilişkin görüşlerini paylaştı.

Bir kripto analisti olan @yieldchad ise konuya ilişkin şu görüşleri paylaştı:

“Celsius müşterilerinin parasını kaybetti ve tüm mevduatların değerini düşürmesi gerekiyor, yoksa bir banka hücumundan (bank run) sorumlu olacaklar.”

Celsius’un teknik olarak iflas edip etmediği konusundaki tartışmalar, Haziran 2022’nin ilk haftasından bu yana oldukça tartışmalı bir şekilde ilerliyor.

Önde gelen DeFi cüzdanlarından yapılan para çekme işlemleri bir banka operasyonuna benzetilebilirken, Celsius, AAVE’den çekilen WBTC ve ETH’yi USDC gibi stabilcoin’lerle değiştirmenin hareketini ve amacını henüz açıklamadı.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Hoş geldin hediyeleriyle dolu Kripto Para Borsası Kucoin'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın