Cardano Kurucusu: “Yaklaşımımız Ethereum’dan İyi!”

Cardano blockchain’in kurucusu Charles Hoskinson, katıldığı bir röportajda Cardano ekosisteminin Ethereum’dan daha iyi bir hisse kanıtı (PoS) yaklaşımına sahip olduğunu açıkladı. Ekosistemin vasil hard fork yükselmesi ile ademi merkeziyetçilik, CBDC, metaverse vb. projelere ilişkin görüşlerini de paylaştı.

Cardano’nun Vasil hard fork’u, 22 Eylül’de tarihinde IOG/Cardano Foundation ekibi tarafından başarıyla tamamlandı. Yükseltme aktif olduktan sonra ADA fiyatı %4’ün üzerinde değer kazandı.

Cardano kurucusu Charles Hoskinson, Vasil hard fork gününde Cheeky Crypto ile yaptığı röportajda, Vasil hard fork ve Cardano ekosistemiyle ilgili en son gelişmeler hakkındaki soruları yanıtladı.

Charles Hoskinson, Bitcoin’in programlanabilirlikten yoksun olması nedeniyle Katman-1 programlanabilir bir blok zincirine duyulan ihtiyacın, Ethereum üzerinde çalışmasına neden olduğunu açıklayarak röportaja başladı. Bununla birlikte, Ethereum bir kavram kanıtı gibiydi ve ölçeklenebilirlikten yoksun durumdaydı, bu da kurumsal düzeydeki uygulamalarda ve devlet ölçeğindeki uygulamalarda kullanılmasını engelleyen en önemli detaydı. Aslında, insanlar Web3 projeleri için Alchemy ve Amazon gibi gelişmeleri zincir dışına itti.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere, Ethereum’un da zincir dışı sorunsuz çalışması için daha iyi bir PoS yani hisse kanıtı sistemine ve programlama modeline sahip olması gerektiği geliştiriciler tarafından daha önce de dile getirilmişti. Hoskinson, Ethereum PoS modelinin “hiper merkezileşme” eğiliminde olduğuna ve staking ekonomisinin zayıf olduğuna inananlardan. 2015 yılında daha iyi bir PoS modeli, ademi merkeziyetçilik ve ekonomi ile Cardano ekosistemini inşa etmesi için ona ilham vermiş ve bugün de aktif olan ekosistemin oluşmasını sağlamıştı.

Cardano’nun artık ademi merkeziyetçiliği artırmak için 3.000’den fazla hisse havuzu ve mekanizması aktif durumda. Ayrıca, bir GitHub topluluğu, 1000’den fazla yaklaşan proje, 150’den fazla makale ve 10.000 atıfa da sahip.

Ethereum‘un daha iyi bir tasarıma sahip olması ve doğru yönde hareket etmesi gerekiyor. Ayrıca, Birleştirmeden sonra blokların %46’sını oluşturan iki adres olağandışı olarak tanımlanıyor.

Vasil hard fork, Plutus v2 komut dosyaları, difüzyon boru hattı, referans girişleri, satır içi veriler, referans komut dosyaları ve veri serileştirme ilkel dahil olmak üzere yetenekleri ekosisteme entegre ediyor. Cardano ağının işlevselliğini, performansını, ölçeklenebilirliğini ve birlikte çalışabilirliğini artıracaktır.

Charles Hoskinson, hükümetlere daha fazla güç veren CBDC kavramını da eleştiriyor. SEC Başkanı Gary Gensler gibi insanlar yetkilendirilirse bir mega ayı piyasasının olabileceğini iddia ediyor.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Coingape


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.