Bu Ülkeden Çin Tarzı Bir Kripto Yasağı Gelebilir

  • Daha önce de kriptoya uyguladığı yasaklar ve vergilerle tanınan bir ülke olan Hindistan, kriptoda genel bir yasaklama planlıyor. Hindistan Maliye Bakanı’na göre ise böyle bir kripto para birimi yasağı uygulamak için güçlü bir uluslararası koordinasyon gerekli.

Money Control tarafından yayınlanan bir rapora göre, Hindistan Merkez Bankası (RBI), kripto para birimleri üzerinde tam bir yasaklama gerçekleştirmek istiyor. Ancak Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, böyle bir yasağı etkili kılmak için RBI’nin küresel desteğe ihtiyacı olacağını iddia etti.

Kripto para birimlerinin küresel doğası nedeniyle, düzenleyici arbitrajdan kaçınmak oldukça önemli. Hindistan hükümeti yıllardır kripto para düzenlemesi ile mücadele ediyor ancak henüz masaya netlik getirecek bir danışma belgesi sunmayı başaramadı.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere, Hindistan’da uzun zamandır beklenen kripto para birimi yasasının Mayıs ayından önce hazır olması gerekiyordu, ancak endüstri hala karanlıkta. Ülkenin düzenleyici kurumları çerçeve oluşturmakla uğraşırken, Hindistan’ın önde gelen kripto para birimi şirketlerinden bazıları ise daha fazla düzenleyici kesinlik için baskı yapıyor.

Maliye bakanı, konuyla ilgili Lok Sabha’daki bir soruya yazılı olarak şu yanıtı verdi:

“RBI’nin kripto para birimlerinin bir ülkenin parasal ve mali istikrarı üzerindeki istikrarsızlaştırıcı etkisiyle ilgili endişeleri göz önüne alındığında,RBI bu sektörle ilgili mevzuatın hazırlanmasını tavsiye etti. RBI, kripto para biriminin yasaklanması gerektiğine inanıyor.”

KoinFinans tarafından da daha önce belirtildiği üzere Hindistan Merkez Bankası (RBI) başkanı Shaktikanta Das, dijital para birimleri hakkında defalarca ciddi endişeleri olduğunu dile getirmişti.

Son zamanlarda, RBI başkanı, kripto paranın finansal istikrar için “gerçek bir tehlike” oluşturduğunu söylerken, yeni varlık sınıfının herhangi bir temel değeri olmadığını da sözlerine ekledi. Das, “Özel para birimlerinin para arzı üzerindeki hükümet kontrolünü zayıflatabileceğine” inanıyor.

Kasım ayında yerel medya kuruluşları, hükümetin ülkedeki tüm özel kripto para birimlerini yasaklayacak bir yasa tasarısı hazırlamaya hazırlandığını bildirdi. Bununla birlikte, Hindistan, acımasız yasa tasarısının yerel kripto para birimi endüstrisinde güçlü bir tepki çekmesinin ardından kriptoyu yasaklamaktan geri adım atmıştı, ancak hükümet yine konu hakkında fikrini değiştirmiş gibi görünüyor.

Son zamanlarda, Hindistan hükümeti acımasız kripto vergi kısıtlamalarını benimsedi ve bu da kripto para yatırımcılarının ülkeden büyük bir çıkmasına ve yüzlerce önemli girişimcinin yer değiştirmesine neden oldu.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak KoinFinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Utoday


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.