Haziran 4, 2021

Hindistan Merkez Bankasının Kripto Yasağı Konusundaki Duruşunda Bir Değişiklik Yok!


Son güncellenme : 18.07.2022 - 20:49

Mart 2020’de Hindistan Yüksek Mahkemesi, 2018 tarihli Hindistan Merkez Bankası’nın (RBI) bankaların kriptoyla ilgili ödemeleri işlemesini yasaklayan genelgeyi iptal etmişti. Ancak, birçok banka kararı reddetti ve o dönemde yürürlükten kaldırılan kuralı uygulamaya devam etti. RBI nihayetinde 31 Mayıs’ta, genelgenin “Yüksek Mahkeme kararı tarihi itibariyle artık geçerli olmadığını ve bu nedenle atıfta bulunulamayacağını veya alıntı yapılamayacağını” açıkca belirtti.

[irp posts=”28001″ name=”Hindistan Merkez Bankası Kripto Yasağı” Konusundaki Sessizliğini Bozdu!”]

Duyuru, ülkedeki kripto sahiplerine rahatlama sağlarken, RBI’nin kripto para birimi konusundaki duruşu değişmedi.

Pazartesi günü kripto para birimleri hakkında bir genelge yayınlamasının ardından, Hindistan Merkez Bankası (RBI) varlık sınıfıyla ilgili endişelerini hala sürdürdüğünü ve bu endişeleri hükümete tekrar ilettiğini açıkladı. Hatta RBI yöneticisi Shaktikanta Das bugün şunları söyledikten sonra manşetlerde yer aldı:

“RBI’nin kripto para birimleri ile ilgili pozisyonunda herhangi bir değişiklik yok. Genelgemiz durumu çok iyi açıklıyor. RBI’nin duruşuyla ilgili olarak; kripto para birimleri konusunda, daha önce de söylediğim gibi, hükümete ilettiğimiz ciddi çekincelerimiz hala var. Ve yatırımcılarla ilgili olarak ise; her yatırımcının kendi durum tespitini yapması, çok dikkatli ve ihtiyatlı kararlar vermesi gerekiyor.”

Düzenleyici netliğin olmaması, ülke içindeki işletmelere ve kripto yatırımcılarına uzun süredir zarar veriyor. Nüfusun kriptoyu benimseyenleri ile ona karşı çıkanlar arasında hala bir ayrılık olsa da, hükümet henüz kendi pozisyonunu netleştirmedi. Örneğin Mart ayında Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman kripto konusunda “ölçülü” bir yaklaşım izleyeceğini belirtti ancak bununla birlikte RBI yöneticisi, bu konuyla ilgili endişeler söz konusu olduğunda hükümetin desteğine sahip olduğunu iddia ediyor. Das ayrıca şunlardan da bahsediyor:

“Merkez bankası dijital para birimi bir şey ancak piyasada işlem gören kripto para birimleri bambaşka bir şeydir. Hem RBI hem de hükümet kendini finansal istikrara adamıştır. Şu anda piyasada işlem gören kripto para birimleri hakkında bazı endişelerimiz var ve hükümete bazı önemli endişelerimizi ilettik.”

Söylentilere göre hükümet, ülkedeki kripto para yasasını görüşmek üzere yeni bir heyet oluşturacak. RBI’nin; ihtiyatlı, müdahaleci olmayan bir yaklaşım benimsemesi ve bir heyet oluşturulmasıyla birlikte kripto para birimlerinin nihayet temsil edilip edilmediğini görmek ilginç olacak.

Kaynak : Ambcrypto
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?