Hindistan Merkez Bankasının Kripto Yasağı Konusundaki Duruşunda Bir Değişiklik Yok!

0

Kaynak: https://ambcrypto.com/hold-your-horses-indias-central-bank-is-still-not-a-fan-of-crypto/

Mart 2020’de Hindistan Yüksek Mahkemesi, 2018 tarihli Hindistan Merkez Bankası’nın (RBI) bankaların kriptoyla ilgili ödemeleri işlemesini yasaklayan genelgeyi iptal etmişti. Ancak, birçok banka kararı reddetti ve o dönemde yürürlükten kaldırılan kuralı uygulamaya devam etti. RBI nihayetinde 31 Mayıs’ta, genelgenin “Yüksek Mahkeme kararı tarihi itibariyle artık geçerli olmadığını ve bu nedenle atıfta bulunulamayacağını veya alıntı yapılamayacağını” açıkca belirtti.

İlgili Haber  Hindistan Merkez Bankası "Kripto Yasağı" Konusundaki Sessizliğini Bozdu!

Duyuru, ülkedeki kripto sahiplerine rahatlama sağlarken, RBI’nin kripto para birimi konusundaki duruşu değişmedi.

Pazartesi günü kripto para birimleri hakkında bir genelge yayınlamasının ardından, Hindistan Merkez Bankası (RBI) varlık sınıfıyla ilgili endişelerini hala sürdürdüğünü ve bu endişeleri hükümete tekrar ilettiğini açıkladı. Hatta RBI yöneticisi Shaktikanta Das bugün şunları söyledikten sonra manşetlerde yer aldı:

“RBI’nin kripto para birimleri ile ilgili pozisyonunda herhangi bir değişiklik yok. Genelgemiz durumu çok iyi açıklıyor. RBI’nin duruşuyla ilgili olarak; kripto para birimleri konusunda, daha önce de söylediğim gibi, hükümete ilettiğimiz ciddi çekincelerimiz hala var. Ve yatırımcılarla ilgili olarak ise; her yatırımcının kendi durum tespitini yapması, çok dikkatli ve ihtiyatlı kararlar vermesi gerekiyor.”

Düzenleyici netliğin olmaması, ülke içindeki işletmelere ve kripto yatırımcılarına uzun süredir zarar veriyor. Nüfusun kriptoyu benimseyenleri ile ona karşı çıkanlar arasında hala bir ayrılık olsa da, hükümet henüz kendi pozisyonunu netleştirmedi. Örneğin Mart ayında Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman kripto konusunda “ölçülü” bir yaklaşım izleyeceğini belirtti ancak bununla birlikte RBI yöneticisi, bu konuyla ilgili endişeler söz konusu olduğunda hükümetin desteğine sahip olduğunu iddia ediyor. Das ayrıca şunlardan da bahsediyor:

“Merkez bankası dijital para birimi bir şey ancak piyasada işlem gören kripto para birimleri bambaşka bir şeydir. Hem RBI hem de hükümet kendini finansal istikrara adamıştır. Şu anda piyasada işlem gören kripto para birimleri hakkında bazı endişelerimiz var ve hükümete bazı önemli endişelerimizi ilettik.”

Söylentilere göre hükümet, ülkedeki kripto para yasasını görüşmek üzere yeni bir heyet oluşturacak. RBI’nin; ihtiyatlı, müdahaleci olmayan bir yaklaşım benimsemesi ve bir heyet oluşturulmasıyla birlikte kripto para birimlerinin nihayet temsil edilip edilmediğini görmek ilginç olacak.

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın