Brezilya’da Blockchain İle Doğum

0
350

Brezilya’da Kaydedilen İlk Blockchain’e Özel Doğum Sertifikaları

Sadece blockchain teknolojisi kullanılarak kaydedilecek ilk doğum sertifikaları Brezilya’da verildi.

1 Eylül de yapılan bir habere göre, Álvaro de Medeiros Mendonça, doğum belgesini sicil bürosuna ihtiyaç duymadan sadece blockchain teknolojisi ile kaydettiği ilk çocuklardan biri.

Ebeveynlerin hastane tarafından teknoloji şirketi Growth Tech ve IBM ile ortaklaşa geliştirilen bir projeye katılmaları için davet edildiği bildirildi. Babası Waldyr Mendonça Junior, blockchain teknolojisinin yeni doğmuş çocuğunu kaydetme işlemini beş dakikadan daha az bir sürede gerçekleştirdiğini söyledi.

Kayıt, sanal noter hizmetleri sunan Growth Tech Noter Ledgers platformu üzerinden yapıldı. Firmanın kurucusu Hugo Pierre, girişimin doğum sertifikalarının kaydedilmesinde daha iyi verimlilik sağlamak için yeni bir çözüm aradığını söyledi.

IBM’in Latin Amerika’daki blockchain lideri Carlos Rischioto, çocuk kayıt yönteminin üç aşamalı olduğunu açıkladı. Birincisi, hastane tarafından yapılan “Canlı Doğum Bildirimi”. Daha sonra ebeveynler platformda dijital bir kimlik oluşturuyor ve ardından bilgiler noter ofisine gönderilip sertifika veriliyor.

Rischioto, yeni platformun doğum kayıt sürecindeki bürokratik engelleri ortadan kaldıracağını ve daha verimli ve şeffaf olacağını söyledi.

Blockchain Teknolojisi ve Tıbbi Veriler

Blockchain teknolojisi, tıp alanında veri yönetimine giderek daha fazla uygulanmaktadır. Nisan ayında, Güney Koreli bir hastane blockchain bazlı sağlık veri yönetimi çözümü oluşturmak için blockchain tıbbi veri pazarı Longenesis ve biyoteknoloji şirketi Insilico Medicine ile ortaklığa girdi.

Longenesis’in, Gil Medical Center hastalarına özel verilerini yüklemesi, saklaması ve yönetmesi ve hastaların verilerini kontrol etmesine ve erişmesine izin vermesi için güvenli bir platform sağlayacağı bildiriliyor.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın