Blockchain ve Gıda Sektörü İşbirliği

0
286

Fransız tarım sektörü Avril Group, çiftliklerden tüketicilere yumurtaları izlemek için blockchain teknolojisini uygulamak üzere IBM Blockchain ile bir araya geldi. Bu sayede müşteriler, tükettikleri gıdaların hangi serüvenlerden geçtiğine tanık olabilecek.

İzleme, Blockchain Hyperledger teknolojisine dayanan Cloud ağı IBM Food Trust çözümü ile yapılacaktır.

Avril Group, bitkisel yağ ve protein endüstrisinde Fransız pazar lideridir. Diğerlerinin yanı sıra önde gelen taze yumurta ve yağ markaları Matines ve Lesieur’un sahibidir. 22 ülkede faaliyet göstermektedir.

Matines yumurta markasının müşterileri, yumurtaların çiftlikten tüketiciye yolculuğu hakkındaki tüm bilgilere erişmek için onları özel bir uygulamaya yönlendirecek. Bir akıllı telefon kullanarak yumurta kutusunun içine basılmış bir QR kodunu tarayabilirler.

Bilgiler, tarım yöntemini, tavukların beslenme şeklini, yumurtlama tarihini, paketleme merkezini, yumurtaların alındığı tarihi, ambalajlama tarihini ve çeşitli distribütörlerin depolarına sevk tarihini içerir.

Blockchain, sürecin her adımında değişmez bilgileri kaydeder ve tüketicilere, tükettikleri ürünün kalitesi hakkında şeffaflık sağlar.

Gıda şeffaflığı için blockchain kullanımı, yanlış etiketlenmiş, seyreltilmiş veya ikame edilmiş gıda maddeleri de dahil olmak üzere gıda sahtekarlığını azaltmaya yardımcı olacaktır.

Yakın tarihli bir IBM İş Değeri Enstitüsü çalışması, tüketicilerin %73’ünün satın aldıkları ürünlere tam şeffaflık için para ödeyeceğini buldu.

IBM Food Trust ağı, yetiştiricileri, dağıtıcıları, göndericileri, perakendecileri, düzenleyicileri ve tüketicileri izin verilen, kalıcı ve paylaşılan bir gıda sistemi kaydıyla birbirine bağlar.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın