Blockchain Teknolojisine Büyük Tehtit!

0
447

Blockchain teknolojisi ile bilgiler, değerler ve sahip olunabilecek bir çok şey güvenlik altına alınırken, diğer taraftan kuantum bilgisayarlar bu güvenliği oldukça tehtit ediyorlar.

Kuantum bilgisayarlar, normal bir bilgisayara göre çok daha hızlı bilgisayarlar.

Bu sayede bir çok şifreyi veya güvenlik duvarını çok daha kısa sürede kırabiliyorlar. Bu, bütün sektörler için tehlikeli bir teknoloji iken blockchain için ayrı bir öneme sahip. Çünkü blockchain teknolojisi güvenliği ve saydamlığı arttırmak için hayatımıza girdi. Dolayısıyla kuantum bilgisayarların bu gücü, Blockchain teknolojisinin getirilerini al aşağı edebilir.

Bir blockchain platformu olan IoTeX, kriptografiden sorumlu müdürü Xinxin Fan, konu ile alakalı ayrıntılı bir yazı hazırladı.

Fan’a göre blockchain teknolojisi, kuantum bilgisayarlara karşı sürekli güncel kalmalı ve gelişimini arttırmalı. Uzmana göre, blockchain teknolojisinin, ağları kuantum bilgisayarlarına karşı dirençli hale getirilmeli, aksi takdirde blockchain büyük yara alabilir.

“Kuantum bilgisayarlara karşı hazırlanmış yeteneklerin geliştirilmesi ve uygulanması, blockchainin geleceği için anahtar bir rol oynuyor. Bu nedenle blockchain destekçileri ve geliştiricileri, standardizasyon sürecini yakından takip etmeli ve sonuçları mevcut ve gelecekteki blockchain projelerine entegre etmeye hazırlanmalı.”

Kuantum bilgisayarların gelecekte büyük rol oynayacağını düşünen Fan, blockchainin buna karşı büyük önlemler alması gerektiğini düşünüyor.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın