Blockchain Teknolojisinden Sağlık Hizmetleri de Faydalanacak

Blockchain, teknik olmayan bir deyişle, birbirine gömülü bir blok ağıdır. Bu, çeşitli bilgileri depolayabilen merkezi olmayan ve dağıtılmış bir defter biçimidir. Sistemi korumak için merkezi bir kumanda kullanmak yerine, blockchain eşler arası bir ağ kullanır ve ağdaki herkes bu blockchain’deki tüm bilgilerin tam bir kopyasının tadını çıkartır. Karmaşık veri depolama mekanizmaları sayesinde, bir blockchain’de veri ihlali neredeyse imkansız hale gelir. Ağın bir ‘düğümü’ etkilense bile, blockchain’deki diğer bileşenler zarar görmeden kalır ve sonunda etkilenen düğüme veri kurtarma sürecinde yardımcı olur. Bu özellik blockchain’i son derece güvenli bir veri depolama aracı haline getirir.

Blockchain hala bilim adamları tarafından tam olarak anlaşılmasa da, sağlık BT uzmanları yeteneklerine büyük inanç gösterdiler. Blockchain’in sağlık sistemini kurtarabileceği birçok yol vardır.

Güvenli Bilgi Saklayabilme Olanağı

Blockchain’in en belirgin özelliği, sistemdeki olabilecek bir kurcalanmaya veya hacklere dayanabilmesidir. Blockchain’e eklenen herhangi bir bilgi, ağın tüm merkezi olmayan ‘düğümlerine’ gömülür ve blockchain’in kalıcı bir özelliği haline gelir. Bu karmaşık simetri, potansiyel bilgisayar korsanlarının PHI’ye (Korunan Sağlık Bilgileri) girmesini son derece zorlaştırır.

Veri ihlali ABD sağlık hizmetlerinde önemli bir sorundur. HIPAA Journal’a göre, sağlık hizmeti veri ihlallerinin ortalama maliyeti 15 milyon dolar. 2018 yılında, gerekli veri güvenliği protokollerini karşılamayan sağlık hizmeti sağlayıcılarından 28,7 milyon dolarlık para cezaları toplandı. Blockchain teknolojisini Amerikan sağlık hizmetlerine tamamen entegre ederek, veriler sadece farklı güvenlik açıklarından korunmakla kalmayacak, aynı zamanda ihlallere ağır cezalar uygulanmasına da gerek olmayacaktır.

Sağlık Kayıtlarının Hızlı ve Güvenli Paylaşılması

Sağlık hizmetleri paydaşları arasında klinik bilgilerin paylaşılması ve görüntülenmesinin daha kolay hale getirilmesi gerektiği konusunda fikir birliği vardır. Örneğin, bir sağlayıcı bir EHR (elektronik sağlık kaydı) satıcısı kullanıyorsa ve hastayı tamamen farklı bir satıcıya sahip bir doktora yönlendiriyorsa, birlikte çalışabilirlik klinik verilerini sorunsuz bir şekilde paylaşmalarını sağlar. Bununla birlikte, veri paylaşımı kavramında çok sayıda gri alan vardır ve bu kavramı pratik bir gerçeğe dönüştürmek için ortak çabalar gerekmektedir.

Sağlık Hizmetlerinde Tasarruf

ABD hükümeti sağlık hizmetlerindeki maliyetlerini azaltmak konusunda oldukça kararlı. Nedeni oldukça basit: Sağlık hizmetlerine cömert bir 3,65 trilyon dolar harcıyor ve bu da toplam GSYİH harcamalarının neredeyse% 21’ini yapıyor. Obama yönetimi 2009 yılında ARRA’yı duyurdu ve 2010 yılında PPACA sağlık hizmetlerine harcanan kaynakları yönetmek için yürürlüğe girdi.

Blockchain’i sağlık hizmetlerine etkin bir şekilde getirerek, büyük tasarruflar gerçekleşebilir. Sağlık hizmetlerinin tamamen benimsenmesinin, sağlık sektöründe 2025 yılına kadar 100-150 milyar dolar arasında bir tasarruf elde edilebilir. Ayrıca, kağıt kayıtlarını tutma ihtiyacını en aza indirerek karbon ayak izlerini de azaltabilir. Blockchain sayesinde çeşitli gereksiz görevler yapan aracılara olan ihtiyaç da azaltacaktır.

Blockchain teknolojisi birçok alanda hakimiyetini arttırmaya devam ediyor. Gelecekte daha fazla karşılaşacakmışız gibi görünüyor.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.