Blockchain ‘Kara Para Aklamayı’ Kolaylaştırıyor Mu?

0
298

Blockchain teknolojisi ile beraber iş süreçlerimiz giderek değişiyor. Bu teknolojinin getirdiği fırsatlar pek tabi herkesin dilinde. Fakat madalyonun bir diğer tarafı da var mı? Her teknoloji getirdiği fırsatlar ile beraber, bazı sorunları da yanında getiriyor. Özele indirgemeden düşünecek olursak. teknolojinin kendisi de böyle. Peki, blockchain teknolojisi hangi sorunu beraberinde getiriyor… İsviçre’nin finansal düzenleyicilerinden olan FINMA, blockchain teknolojisinin kara para aklamayı kolaylaştırdığı belirtiyor.

Finansal düzenleyici firma bu konuya ” 2019 Risk Monitor ” adlı raporunda değiniyor. Rapora göre, blockchain teknolojisinin özellikle bankacılık sektörüne getirdiği ve getireceği avantajlara dikkat çekiliyor. Bunun yanında ise blockchain teknolojisinin hızlı ve anonim olma özelliklerinin bazı sorunlara neden olacağına inanılıyor. Blockchain teknolojisinin anonim ve hızlı olma özellikleri, küresel bazda kara para aklama işlemlerini kolaylaştırıyor. Teknoloji bu sayede bir çok cezai işlem yapan veya yapmaya çalışan kişiye karşı cazip bir hal alıyor. Blockchain teknolojisinin bu risklere gebe olması. teknolojinin devletler tarafında benimsenmesini zorlaştırıyor.

Aynı eleştiriler sıklıkla kripto paralara karşı da yapılıyor. Birçok insana göre, kripto paralar gayri resmi işlerde kolaylık sağlıyor. Bu yüzden de kripto paraların benimsenmesi zorlaşıyor şeklinde iddialar türüyor. İsviçre’nin finansal düzenleyicisi de, blockchain teknolojisine karşı aynı eleştirileri yöneltiyor. Düzenleyici, blockchain teknolojisinin kara para aklama işini kolaylaştırmasını, dikkat edilmesi gereken bir unsur olarak görüyor.

FINMA CEO’su Mark Branson konuyla ilgili olarak şöyle konuştu: “Blockchain uygulamaları veya ödeme sistemleri hakkında konuşacak olursak, bu sistemin kara para aklama riskleri doğurduğu ve bu tür bir iş modeli için önemli bir risk kategorisi olduğu açıktır. Aynı riskler, aynı yoğunlukta denetlenmeli ve düzenlenmelidir.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın