Kasım 7, 2019

Blockchain İle Dünya Pirinç Ticareti Değişecek!

Fujitsu, İsviçre merkezli bir blockchain girişimi olan Rice Exchange ile işbirliği imzaladı. Bu işbirliği sayesinde dünya pirinç ticareti, blockchain tabanlı olacak.

Pirinç, dünyanın en temel besin maddelerin birisi. Bu tarım ürünü dünya nüfusunun yarısı için temel bir gıda, özellikle asya toplumlarının vazgeçilmezi. Küresel piyasa değeri yaklaşık olarak 500 milyar dolar olan pirincin, üretimi ve ticareti diğer tarım ürünlerine göre çok daha zahmetli.

Pirinç üretimi dünyada, bir çok kotaya, vergiye ve sübvansiyona bağlı.

Pirincin üretim alanında sıtma ve benzeri hastalıklara sebeb olması, bir çok insan için temel yaşam gıdası olması ve bazı bölgeler için pahalı olması, bu kısıtlama ve desteklerin sebebleri arasında. Bunun yanında dünyada üretimi yapılan pirinç çeşidi de bir hayli fazla. Bu çeşitler arasında Japonica ve Basmati en kaliteli tür olarak nitelendiriliyor. Ticarette ise bu iki türün adı altında, başka çeşitler satılarak, haksız kazançlar elde ediliyor.

Bütün bu durumlar göz önüne alındığında, pirinç üretiminin ve ticaretinin, fazladan bir takım bürokratik işlemlere sahip olması yadırganamaz. Bu kağıt ve bürokrasi yükü de, işlemlerin maliyetli, yavaş ve ihlallere açık bir hal almasını sağlıyor. Rice Exchange, girişimi bütün pirinç paydaşlarını ortak bir noktada buluşturarak, işletmelerin hızlı, güvenli ve şeffaf olmasını sağlamayı amaçlıyor.

Oluşturulmak istenen blockchain sisteminde, Rice Exchange, paydaşlara sigorta, nakliye bilgileri, denetimler ve otomatik yerleşim sağlayarak ticaret sürecini kolaylaştırmayı hedefliyor. Fujitsu ise programın entegrasyonunu, sahip olduğu inovasyon merkezi sayesinde hızlı ve verimli şekilde yürütecek.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.