Bitcoin’deki Uzun Vadeli Kâr Oranı Şok Etti!

0
Bitcoin'deki Uzun Vadeli Kâr Oranı Şok Etti!

Başta Bitcoin trader’ları olmak üzere kripto para piyasasını yakından takip edenler BTC fiyatındaki oynaklığın son günlerde azaldığını kolaylıkla fark etmişlerdir. Hatırlanacağı üzere uzun bir süredir BTC fiyatının büyük bir yükseliş kaydedeceği ve uzun vadede oldukça kârlı olacağına ilişkin düşünceler gücünü koruyordu. Peki günümüze geldiğimizde bu düşünceler gerçekten bir karşılık buldu mu? Detaylar haberimizde.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere, Glassnode tarafından paylaşılan yeni bir analiz, Bitcoin’in azalan uzun vadeli yatırım kârlılığını gözler önüne serdi. Söz konusu analize göre uzun vadeli yatırımcıların kârlılığı Aralık 2018 döneminin de gerisine düşmüş durumda.

Bu, bir önceki düşüş döngüsü sırasında piyasanın dibe vurduğu zamanı temsil ediyor. Rapor ayrıca, uzun vadeli sahiplerin SOPR metriğine göre uzun vadeli sahiplerinin ortalama %42 zararla satış yaptığını da öne sürerek dikkat çeken bir veriyi de gözler önüne serdi.

Rapor, Bitcoin’in özellikle son üç aylık performansıyla bir ara paylaşıldı. BTC grafiğine yakından bakıldığında fiyatın yaklaşık üç aydır “alt aralık” olarak adlandırılan kurtulmaya çalıştığı görülebiliyor ve 25.000 dolar seviyelerinin artık uzak bir hikayeden fazlası olmadığını söyleyebiliriz.

Ayrıca, BTC’nin mevcut aralığı, uzun vadeli sahiplerinin neden uzun vadeli bir stratejiden geçmeyi tercih ettiğini de açıklayabilir. Kripto para birimi şimdiye kadar mevcut aralığında sağlıklı bir oynaklık seviyesini korumayı başardı. Bu nedenle, uzun vadeli yatırımcılar, kısa vadeli kazançları kaçırmamak için pozisyonlarından çıkıyorlar.

Bitcoin madencileri, uzun vadeden kısa vadeli kârlara geçişten etkilenenler arasında. Geleneksel olarak daha fazla kar elde edebilmek için fiyatların yükselmesini beklediler, ancak artık durum değişmiş gibi görünüyor. Madenci rezervleri, özellikle son birkaç haftadır kısa vadeli satışlar döngüsüne kapıldı.

Bitcoin madenci rezervleri

Bitcoin madenci rezervleri üzerindeki baskı, özellikle son 10 günde genel bir düşüşe neden oldu. Madenci rezervleri ile coin rezervleri arasında da ilginç bir dinamik gözlemlendi.

Madenci rezervleri düştüğünde coin rezervleri birçok kez arttı, bu da ters bir ilişki yarattı. Bunun nedeni, piyasanın madenci rezerv çıkışlarını bir satış sinyali olarak görmesidir.

Bitcoin Genel Çerçevede Ne Sunuyor?

Son zamanlarda, madenci rezervleri, madencilerin madencilik maliyetlerini karşılama ihtiyacından da büyük ölçüde etkilenmi gibi görünüyor. Bu nedenle, Bitcoin fiyatındaki artış veya düşüşten bağımsız olarak zaman zaman satmak zorunda kalıyorlar. BTC’nin fiyat hareketi söz konusu olduğunda makro faktörlerin de devreye girdiğini açıkça söyleyebiliriz.

Enflasyon gibi ekonomik faktörlerin de yatırım kararları üzerinde büyük etkisi olduğunu da hatırlamak oldukça önemli. Örneğin, son birkaç ayda hakim olan piyasa koşulları, riskli varlıklardan risksiz varlıklara geçişle sonuçlandı.

Enflasyonun etkileri, birçok trader’ı Bitcoin başta olmak üzere diğer riskli varlıklardan çıkmaya zorladı ve birçoğu bunun yerine doları elinde tutuyor. Bu da doların neden güçlendiğini açıklayan en basit açıklamalardan birisi.

Enflasyonu kontrol altına almak aylar alabilir ve bu, BTC’nin önceki yüksek seviyelerine geri dönme yeteneğini etkileyebilir. Bu durumun tersi, uzun vadeli yatırımcı karlılığının 2018 seviyelerine düşmesi, piyasanın mevcut düşüş döngüsünün dibine yakın olduğunu gösterebilir.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın