Haziran 5, 2022

Bitcoin’de Düşüş Kaçınılmaz Olabilir, İşte Korkutan Teknik Analiz!

  • Bitcoin fiyatı daha dar bir zaman diliminde bir ‘ayı bayrağı’ fraktal formu gösteriyor ve sonuçta %30’luk bir çöküş olabileceğini gösteriyor.
  • Haftalık zaman diliminde 30.000 dolarlık seviyenin aşağı yönlü kırılması ayılara güç verebilir ve daha fazla düşüşü tetikleyebilir.
  • BTC, 52.000 doların üzerinde daha yüksek bir değer üretirse, makro düşüş görünümü geçersiz olabilir.

Bitcoin fiyat grafiğinde şu an bir fraktal oluşuyor ve bu da düşüş trendinin oldukça yakın olduğunu gösteriyor. Bu yeni gelişme, BTC için makro düşüş tezini daha da güçlendiriyor.

Bitcoin Acımasız Bir Satış Baskısıyla Karşı Karşıya Kalabilir

Bitcoin fiyatı, 6 Mayıs’ta formasyonun alt trend çizgisini kırdığı için bir ayı bayrağı kurulumunu net bir şekilde gösterdi. Bu hareket, bir haftada %36’lık bir çöküşü tetikledi. Daha geniş grafiğe baktığımızda, BTC’nin 10 Kasım 2021 ve 24 Ocak 2022 arasında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000 dolardan 32.837 dolara kadar düşüşünün modelin bayrak direğini oluşturduğunu gösteriyor.

Yaşanan bu çöküşün ardından 14 Ocak ile 22 Mayıs tarihleri arasında daha yüksek dipler ve daha yüksek tepeler şeklinde konsolide olan Bitcoin, ‘bayrak’ olarak da bilinen yükselen paralel benzeri bir yapı oluşturmaya devam ediyor.

Ortaya çıkan bu teknik oluşum, Bitcoin fiyatının 38.305 doların altına düştüğünde onaylandı ve oldukça korkutucu bir seviye olan 18.179 dolarlık seviyeyi hedefliyor. Bu kadar sert bir düşüşün henüz ortaya çıkmamasının en büyük nedeni elbette 30.000 dolarlık psikolojik seviyenin hala oyunda olması. Bu destek seviyesinin altında günlük bir mum çubuğu sonuç olarak muhtemelen 20.000 dolarlık seviyeye doğru düşüşü tetikleyecektir.

Bu model oldukça uzun bir süredir devam ederken, son konsolidasyon, aynı hedef olan 20.000 dolar %30’luk bir düşüş öngören başka bir ayı bayrağı oluşturmuş gibi görünüyor.

Bu fraktal oluşum, Bitcoin fiyatında nihai bir düşüşün muhtemel olduğunu onaylıyor. Bu gelişme ayrıca 35.000 dolar veya daha yüksek bir seviyeye bir yardım rallisi olasılığını da engelliyor. Bu nedenle, BTC oyunda herhangi bir yön önyargısı olmadan konsolide olurken yatırımcıların dikkatli olması gerekiyor.

Bitcoin

Bitcoin fiyatı için durum oldukça kötü görünse de Bitcoin’i 35.000 dolara iten satın alma baskısındaki bir artış, daha küçük ayı bayrağını geçersiz kılacaktır. Makro açıdan bakıldığında, büyük kripto boğaları varlığı 52.000 doların üzerinde daha yüksek bir değer üretmeye iterse, bu büyük düşüş tezini geçersiz kılacaktır.

Böyle bir durumda, Bitcoin fiyatı daha da yükselebilir ve belki de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000 doları tekrar test edebilir.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : FXStreet


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.