Biden Yönetimi Çin’deki Dijital Yuan Gelişimini Yakından Takip Ediyor

0

Biden yönetiminin, dijital yuan’ın gelişimini izlediği bildiriliyor. Yaptırımları aşmak için Çin Merkez Bankası dijital para biriminin (CBDC) kullanılacağına ve bu durumun doların hakimiyetini etkileyebileceğine dair korkular var.

Konuya yakın kaynaklar Bloomberg’e, yönetimin “Çin’in dijital yuan planlarının incelenmesini artırdığını” söyledi. Kaygı, dijital para biriminin doların dünyanın rezerv para birimi olarak konumunu etkileyeği ihtimalinden kaynaklanıyor.

Rapor, ABD yetkililerinin dijital yuan konusundaki pozisyonuna ilişkin birkaç parça bilgi sunuyor. Dağıtım yöntemi ve yaptırımlardan kaçınmak için bir araç olması konusunda endişe duyuyorlar. Ayrıca Hazine, Dışişleri Bakanlığı, Pentagon ve Milli Güvenlik Konseyi’nin bu durumu iyice anlamak için gösterilen çabaları desteklediği belirtildi.

Çin şu anda CBDC yarışına liderlik ediyor ve birkaç başarılı pilot proje ve airdropu tamamladı. Para birimiyle yapılan işlemler şimdiden milyon dolar değerini aştı. Bu da dijital yuan’ın Çin’in dijitalleştirme planında etkili olduğunu kanıtlıyor. Ülke, birçok Asya ülkesinde olduğu gibi halihazırda oldukça gelişmiş bir dijital ödeme sistemine sahipti.

Başta Japonya, Avustralya ve Fransa olmak üzere birçok ülke CBDC üzerinde çalışıyor. Rusya da geçtiğimiz günlerde 2022’de dijital bir ruble testlerine başlama planlarını açıklamıştı. Ancak, Çin için bile araştırma ve geliştirme aşaması henüz bitmiş değil.

Geçtiğimiz yıl, hükümetlerin CBDC’ler konusundaki görüşlerinde önemli değişiklikler meydana gelmişti. Bank for International Settlements gibi uluslararası kuruluşlar da bu gruba katıldı. Yine de ABD, dijital yuan ve bu sayede Çin’in dolar ağırlıklı bir dünyada daha fazla kontrol sahibi olmasından, diğer gelişmelerden daha fazla endişe duyuyor.

ABD Çin’e Ayak Uydurabilir Mi?

Konuya yakın bazı kaynaklar, Bloomberg’e Biden yönetiminin şu anda Çin’in dijital para biriminden kaynaklanan uzun vadeli tehditlere karşı herhangi bir eylemde bulunmayı planlamadığını söylüyor. Bununla birlikte, Çin’in planlarının dijital bir dolar yaratma çabalarına yeni bir ivme kazandırdığını da ekliyorlar.

Kongre üyeleri, Çin’in hamlelerinin farkında olarak dijital bir dolara giderek daha fazla ilgi duyuyorlar ve bu yılın başlarında yapılan görüşmelerde Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell ve Hazine Bakanı Janet Yellen’e konuyu sordular. Powell, Şubat ayında Fed’in dijital dolara “çok dikkatli” bir şekilde baktığını söyledi ve ekledi: “İlk olmamıza gerek yok. Doğru yapmalıyız.”

ABD açısından, her zaman odak noktası temelleri doğru atmak olmuştur. Hazine Bakanı Janet Yellen ise, “bu konuyla merkez bankalarının ilgileniyor olmasının mantıklı olduğunu” belirtti. Yetkililerin derhal harekete geçmesinin talep edilmemesinden görünen o ki, dijital yuan’ın rolüyle ilgili endişeler henüz o kadar yüksek değil.

Yine de analistler, ABD’nin dijital dolar planlarını hızlandırması gerektiğine inanıyor.

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın