Beşiktaş, Sahte Fan Token’larına Karşı Harekete Geçti

Geçtiğimiz günlerde Beşiktaş JK, sahte kripto para birimleri girişimlerine karşı taraftarlara bir uyarıda bulunmuştu. Söz konusu uyarıda sahtekarların “Beşiktaş Fan Token, Beşiktaş Coin, BJK Coin” gibi isimlerle insanları kandırmaya çalıştığı bildirilmişti. Güncel bir gelişme olarak Beşiktaş JK konuyla ilgili bjk-coin.com adlı bir internet sitesine karşı dava açtı.

Sahte fan token’larına karşı harekete geçen Beşiktaş Spor Kulubü, davayı İstanbul Fikri ve Sinai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde açtı. Söz konusu davaya göre bjk-coin.com adlı site, piyasaya süreceği fan token’larının Beşiktaş JK’ye ait olduğu izlenimini yarattı ve bu şekilde bir ön satış gerçekleştirdi.

Beşiktaş’ın avukatları, durumu marka hakkına tecavüz olarak nitelendirdi ve sitenin erişime engellenmesini talep etti. Kulüp avukatları, konuyla alakalı olarak şunları söyledi:

“Davalı, Beşiktaş JK’nın markalarını kullanma hakkı ve meşru bağlantısı olmamasına rağmen bjk-coin.com internet sitesinde kulübün yerine geçerek tamamen gerçekdışı ‘Beşiktaş Coin’leri dolar ile ön satışa çıkarmıştır. Satın alındığı takdirde bu coinlerin borsalarda onlarca kat değerleneceğini belirten davalı internet sitesi, para toplaması/satış yapması şeklindeki eylemleri ile Beşiktaş JK’nın marka hakkına tecavüz etmiştir. Davalı internet sitesi, Beşiktaş JK’nın uzun yıllar emek verip piyasada belli bir yer edinen özgün markasının başarısından haksız gelir elde etmektedir. Dürüstlük kurallarına aykırı davranan davalı internet sitesi, marka hakkını ihlal etmekte ve haksız rekabet oluşturmaktadır. Tüm bu nedenlerle Beşiktaş JK’nın marka hakkına yönelik ihlalin önlenmesi ve durdurulmasını istiyoruz. Ayrıca haksız rekabet sonucu oluşan maddi durumun ortadan kaldırılması ile davalı internet sitesine erişimin engellenmesini talep ediyoruz.”

Fan token’lar son dönemde oldukça popüler hale geldi. Özellikle geçtiğimiz günlerde Galatasaray taraftar token’ı fiyat açısından büyük bir artış kaydettikten sonra ilgi daha da arttı. Türkiye’den Galatasaray, Trabzonspor, İstanbul Başakşehir, Adana Demirspor, Göztepe, Eskişehirspor ve daha birçok kulüp, kendi taraftar token’larını piyasaya sürdü. Bu kulüpler arasında zamanla yenilerinin eklenmesi bekleniyor.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.