Blockchain Haberler

Azerbaycan Blockchain Tabanlı Kimlik Sistemine Geçiyor!

single-image

Azerbaycan Merkez Bankası IT bölümü yönetici Farid Osmanov, Azerbaycan’ın 2020’nin ilk çeyreğinde blockchain tabanlı kimlik sistemine geçeceğini söyledi.

Blockchain teknolojisini bir çok özel kurum, girişimler.ve yatırımlar için kullandığı gibi, devletlerde konuya yakından bir ilgi gösteriyor. Özellikle bürokrasinin hızlanması ve saydamlığın arttırılması devletler için öncelikli konulardan bir kaçı. Hal böyle olunca bir çok devlet, programlarına blockchain teknolojisini ekliyor. Bugünkü haberimizde, kardeş ülke Azerbaycan’dan…

Trend News’in haberine göre, Farid Osmanov, 4. Uluslararası Bankacılık Forumunda konuyla alakalı açıklamalarda bulundu. Osmanov’a göre, kredi kuruluşlarına aktarılan kişisel verilerin güvenliği açısından, blockchain teknolojisi çok büyük bir potansiyel içeriyor.

Azerbaycan bu projenin aynı zamanda, terörizme kaynak aktarılmasını ve kara para aklanmasına da engelleyeceğini düşünüyor.

Projenin yakın zamanda diğer bankacılık hizmetlerinin de dahil edilmesi bekleniyor. Ve bunun Azerbaycan Merkez Bankası’nın, açık bankacılığa geçmesi ile sonuçlanması bekleniyor.

Blockchain tabanlı kimlik doğrulama sistemleri Azerbaycan hükümetinin uzun zamandır planları arasında yer alıyor. Hükümet dijital bankacılıkta ki ilerlemeleri koordine etmek için “2018-2020 Dijital Ödemelerin Yaygınlaştırılmasına İlişkin Devlet Programını” yürürlüğe koymuştu.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Bir Yorum Yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacak.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz