Mart 20, 2022

Avustralya’dan Kriptoyu Düzenlemeye Yönelik Büyük Hamleler Geliyor!

  • Düzenleyici netliğin olmaması, sektördeki bazı işletmelerin başka ülkelere taşınmasına neden olduğundan dolayı, Avustralya’nın kripto para birimi endüstrisinin büyümesini engelliyor.

The Herald Sun’ın haberine göre Avustralya, hükümetin ülkenin finansal sistemini modernize etme çabasının bir parçası olarak kripto para sektörünü düzenlemeye hazırlanıyor.

21 Mart’ta hükümet, Avustralya’nın kripto endüstrisinin nasıl düzenleneceğini özetleyen bir dizi belge yayınlayacak. Milletvekilleri, kripto para saklama ve piyasa lisanslamasına nasıl yaklaşılacağı konusunda sektör yetkililerine danışacaklar.

Hazine Bakanlığı, bu custody (saklama) rejiminin bir parçası olarak – bazı potansiyel istisnalar dışında – müşterilerinin fonlarını ülke içinde tutmaları için yerel kripto para borsalarını zorlamayı planlıyor.

Yeni reformlar ayrıca kripto para birimlerinin vergilendirmesini ve yatırımcı korumasını da ele alacak.

Düzenlemeler konusunda yorum yapan Finansal Hizmetler Bakanı Jane Hume, hükümetin Avustralya kripto para birimi sektörünün daha güvenli ve daha emniyetli bir düzenleyici çerçeve içinde faaliyet gösterdiğinden emin olmak istediklerini söyledi.

Senatör Andrew Bragg tarafından hazırlanan bir parlamento raporuna dayanacak olan düzenleyici çerçeve, Aralık ayında Sayman Josh Frydenberg tarafından da destekledi.

Avustralya, kripto işletmelerinin ülkeden ayrılmasını engellemeye çalışıyor

Bu ayın başlarında Bragg, işletmelerin ülkeyi terk edip kripto için daha dostane yetki alanlarına gitmelerini engellemek amacıyla kripto para birimleriyle ilgili reformları hızlandırma çağrısında bulundu. Senatör, APAC Blockchain konferansındaki konuşması sırasında da bazı kripto işletmelerinin düzenleyici çerçevenin eksikliği nedeniyle Avustralya’dan ayrıldığından bahsetti.

Bragg, böyle bir eğilimin Avustralya ekonomisi üzerinde olumsuz bir etkisi olacağını tahmin etti ve yerel girişimcilerin “ağır işleyen” bu kripto para birimi düzenlemeleri tarafından “boğulmamaları” gerektiğini açıkça belirtti.

Bragg tarafından öne sürülen bu kripto planı, Avustralya’nın kripto sektörü deneyimini 30 kata kadar arttırabilir. EY tarafından yürütülen bir analize göre, sektör 2030 yılına kadar 68.4 milyar dolara kadar büyüyerek, 200.000’den fazla iş fırsatı yaratabilir.

2021’de yapılan bir anketin verileri, tüm Avustralyalıların yaklaşık dörtte birinin kripto para birimleriyla haşır neşir olduğunu gösteriyor. Avustralya’nın bireysel olarak kripto para birimi benimsenmesinde önde gelen ülkelerden birisi olması da yeni bir düzenleyici çerçeveye duyulan ihtiyacı vurguluyor.

Kaynak : Utoday


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.