ABD’li Senatörler’den FED’e Dijital Para Teklifi

İki ABD’li senatör, Bill Foster ve French Hill, ülkenin merkez bankası Fedaral Reserve’den bir dijital dolar projesi geliştirmesi düşünmesini istedi.

Pazartesi günü Fed Başkanı Jerome Powell’a gönderilen mektupta Foster ve Hill, paranın şeklinin değiştiğini belirterek Fed’in ulusal bir dijital para birimi geliştirme yeteneğine ve doğal rolüne sahip olduğunu belirttiler.

Kongre üyeleri, ABD Doları’nın tehlikede olduğundan endişe duyduklarını belirttiler. Hatta, Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) tarafından yapılan bir araştırmaya dayanarak 40’tan fazla ülkenin kendi dijital parasını geliştirdiğini veya  geliştirme üzere olduğunu vurguladılar. Örnek olarakta Çin Merkez Bankası’nın bu yılın sonlarına doğru ya da 2020’nin başlarında yuan’ın dijital versiyonunu piyasaya sürülmesinin beklendiğini dile getirdiler.

İki senatör FED hakkında şu yorumda bulundu:

“FED’in ABD Doları’nın dijital versiyonunu geliştirme projesine girişmesi giderek daha da zorunlu hale gelebilir.”

Foster ve Hill, para politakasının kontrolünün kaybı da dahil olmak üzere dijital para geliştiren özel şirketlerin oluşturduğu risklere de dikkat çektiler ve özellikle Facebook’un kripto para porjesi Libra’nın yanı sıra JP Morgan ile Wells Fargo’dan bahsettiler.

Kongre üyeleri, Powell’dan  FED’in şu anda dijital para geliştirme konusunu araştırıp araştırmadığı veya herhangi bir planı olup olmadığını öğrenmek istiyor.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.