ABD’li Kripto Sahipleri İçin En Önemli Şey Açıklandı!

Vergi zamanı konu kripto olunca kafa karıştırıcı bir hal aldı. Vergi uyum şirketi olan Sovos’un çözüm müdürü Wendy Walker, raporlamayı; Blockchain endüstrisindeki insanların öğrenmesi gereken önemli vergi dosyalama yönü olarak nitelendirdi.

Walker bir röportajda;

Gelir vergisi borcunuz olmasa bile, yine de işlemlerin ayrıntılarını bildirmeniz gerekiyor.” dedi.

Ardından IRS’nin 1040 gelir vergisi formuna yapılan son güncellemelere atıfta bulunarak; “Sorun 1040’ın önüne taşınmasıyla ilgili olabilir. Bu durumun en önemli şeylerden biri olduğunu düşünüyorum” dedi.

Güncellemede;

Vatandaşların dosyalama yılı boyunca kripto varlıklarını kullanıp kullanmadığı açıklamaları gerekmektedir. Aynı zamanda “2019 boyunca herhangi bir zamanda herhangi bir sanal para biriminde herhangi bir finansal çıkar aldınız, sattınız, gönderdiniz mi, takas ettiniz mi veya başka bir şekilde elde ettiniz mi?” bu sorular yer alır.

Bu soruları işaretlemek sadece kripto ile ilgilenen kişiler için buzdağının görünen kısmıdır. Kripto işlemleri genellikle; satın alma, satma, ücretler, birden fazla depolama konumu ve bir şekilde vergi beyannamesi gereksinimlerine uygulanabilecek birçok bilgiyi barındırır. İlgili komplikasyonlar göz önüne alındığı zaman kafalarda kriptoda vergilendirme şu anda makul mu? sorusu oluşmaktadır. Walker makul olduğunu düşünüyor fakat IRS’nin de yapacak bazı şeyleri olduğunu düşünüyor.

Walker;

“Bu kılavuz geçen yıl ortaya çıkmasına ve yaptırımları görmemize rağmen, IRS gerçekten kriptoyu anlamadı” dedi.

ABD vergi dairesi; 2019 yılından bu yana kripto vergilendirmesi ile ilgili birçok açıklamada ve karar girişiminde bulundu. Bunun yanında tüm çabalara rağmen, işletmenin bazı yönlerden sektör bilgisi eksikliği ortaya çıkmış oldu.

Walker, “Tüm bu yaptırımı yaparken, aynı zamanda maalesef bunu da öğreniyorlar.” dedi.

Son olarak; ABD düzenleyici makamları, bu sınıflandırmalarda bir miktar ilerleme gösterdi. Fakat birçok kripto varlığı hala kötü bir şekilde tanımlanmış halde.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.