ABD Hükümetin’den Bitcoin Borsasına 100 Milyon Dolarlık Dava

0

ABD hükümeti, geçmişi kötü olan Bitcoin borsası BTC-e borsasının yöneticisi Rus Alexander Vinnik’e yaklaşık olarak 100 milyon dolarlık bir dava açtığını bildirdi.

Bu dava, ABD Hazine Bakanlığı’na bağlı finansal suçlarla mücadele birimi olan FinCEN tarafından 2017 yılında BTC-e’ye verilen 88.6 milyon dolar ve Vinnik’in kendisine ait 12 milyon dolarlık para cezasının icrasını talep ediyor.

ABD adalet bakanlığının paylaştığı basın açıklamasında, söz konusu cezanın borsanın FinCEN’e bir para hizmetleri şirketi olarak kaydolmaması, Banka Gizlilik Yasası (BSA) uyarınca kara para aklamayı önleme prosedürlerine uymaması, şüpheli işlemleri bildirmemesi ve ABD regülasyonlarına uymaksızın ABD’li vatandaşlara hizmet vermesi nedeniyle verildiği söyleniyor.

Aslına bakacak olursak, BTC-e’nin bu umursamaz politikaları suçluları borsaya kullanmaya teşvik ettiği ve platformun yasa dışı gelirlerini aklamak isteyenler için tercih edilir durumda olduğu belirtiliyor.

Borsanın yöneticisi 2017 yılında Yunanistan’da tatildeyken ani operasyonla yakalandı, yaklaşık olarak 4 milyar dolarlık bir kara para aklama suçlamasıyla karşı karşıya. ABD’nin bu vatandaşı istediği fakat şu anda Yunanistan’da tutuklu bulunan Vinnik, başta MT. Gox olmak üzere diğer borsalardan çalınan büyük miktardaki kripto parayı aklamakla suçlanıyor.

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın