Neler Yaşandı: 2022’de Kripto Piyasasını Sarsan Olaylar!

Kripto para piyasaları, 2022’de yatırımcıları sarsan ve şok eden çok sayıda olumsuz olay yaşadı. Bu süreç yatırımcıların yorulmasına ve piyasaya karşı güvensiz olmasına neden oldu. Dahası yatırımcıların çoğu şu an zararda. Bu yazıda, kripto piyasalarını sarsan en şok edici ilk 3 olaya yer vereceğiz.

  1. TerraUST & LUNA Çöküşü

TerraUST ve LUNA (Şu an LUNC) bu yılın Mayıs ayında %100 düşerek 0 dolara geriledi. Düşüş, kripto para piyasalarını sarsan en şok edici olaydı. Dramatik düşüş nedeniyle bir avuç yatırımcı büyük birikimlerini kaybetti.

Terra’nın çöküşü insanların hafızasında tazeliğini koruyor ve yedi ay geçmesine rağmen etkilerini sürdürüyor.

Kripto para, terra luna çöküşü

2. Kripto Lending Firmalarının Çöküşü

Terra’nın çöküşü, 2022’de gelen kripto para birimi lending şirketleri için domino etkisine yol açtı. Genesis, Celsius, Anchor, BlockFi, Alameda ve Three Arrows Capital gibi şirketler Terra kazasından etkilendi ve milyonlarca dolar kaybetti.

Kaybedilen para çoğunlukla yatırımcıların fonlarıydı ve borç veren firmalar iflas başvurusunda bulunurken kullanıcılar bir kez daha sarsıldı.

3. FTX İflası

FTX, dünya çapında milyonlarca kullanıcıya sahip ikinci en büyük kripto para borsasıydı. Kurucusu Sam Bankman-Fried, yatırımcılar tarafından bir rol model olarak görülüyordu ama her şeyin göründüğü gibi olmadığı sonradan ortaya çıktı.

SBF, en başından beri mali suçlara müsamaha gösterdi ve kripto topluluğuna yardım etme bahanesiyle yatırımcıları kandırdı. Borsa yalan ağına saplandı ve mali sorunlar halka açıklandı. FTX, Kasım 2022’de iflas başvurusunda bulundu ve gözden düştü, bu da tüm kripto endüstirisini sarstı.

2022’nin sonuna gelirken sizin aklınızda kalan en sarsıcı olay hangisiydi? Yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz!

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : watcher guru


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.