2020’de Bitcoin’den Daha İyi Performans Gösteren 3 Kripto Para!

2020 yılı pek çok açıdan farklı bir yıl oldu. Bu farklılıkların başında korona virüs salgını geliyor. Küresel salgın sadece evde kalmamıza değil, aynı zamanda ekonomik açıdan da zor bir yıl yaşamamıza neden oldu.

Salgınının yarattığı eşi benzeri görülmemiş belirsizlik nedeniyle finansal varlıklar için değişken bir yıl oldu. Hisse senetlerinin çoğu, kripto para birimlerinin 2020’de yaptıklarının yanında daha önemsiz bir performans sergilemiş gibi görünüyor. İlk çeyrekte değerinin üçte birinden fazlasını kaybettikten sonra, S&P 500, yıl içinde %14’ün üzerinde kazanç sağlama yolunda ilerliyor. Buna karşın yıla 191.5 milyar dolarlık toplam dijital para piyasası değeri ile başladıktan sonra, 9 Aralık itibariyle 7.900’den fazla kripto paranın toplam değeri 551 milyar doları aştı. Toplam piyasa değerindeki bu %188 yıllık kazanç, büyük ölçüde Bitcoin tarafından desteklendi.

Yakın zamanda tüm zamanların en yüksek kapanışını geride bırakan en büyük dijital varlık, yılbaşından bugüne yaklaşık %153 arttı. Yine de, kripto alanına daha geniş bir açıyla baktığımızda, 2020’de bir dizi popüler dijital para biriminin, yılbaşından bugüne Bitcoin’e kıyasla daha iyi performans sergilediği görülüyor.

NEM: %535 Artış

En büyük ve en popüler dijital token’lar arasından NEM’in XEM token’ı en iyi performans gösterenlerden biri oldu. Yılbaşından bugüne kadar elde ettiği %535’lik kazanç, Bitcoin’in 2020’de yatırımcıları için sağladığının üç katından fazla.

NEM’i diğer kripto para birimlerinden ayıran özellik, blockchain teknolojisinin bir işletmenin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde kolayca özelleştirilebilmesini sağlayan Akıllı Varlık Sistemi’dir. Bunun yanında NEM, geçtiğimiz birkaç yıl içinde çok sayıda ortaklık duyurdu. Ancak hiçbiri, 7 Aralık Pazartesi günü Ethereum’da merkezi olmayan finans ekosisteminde stakedXEM’in piyasaya sürülmesiyle sonuçlanan StakeHound ile olan ortaklığından daha fazla ses getirmedi.

Ethereum: %321 Arttı

Ethereum 2020’de Bitcoin’in kazancını ikiye katladı. Ancak işlemsel çekiciliği için değerli olan Bitcoin’in aksine, ETH’yi çevreleyen iyimserliğin temelinde blockchain teknolojisi ile ilgisi var. Yalnızca para birimi işlemlerinin ötesinde, Ethereum’un blockchain’i tartışmasız olarak çok dikkat çekiyor.

Cardano: %307 Artış

Kripto yatırımcıları ayrıca Cardano’nun Ada token’ının bu yıl Bitcoin’i geride bıraktığını gördü. ADA ile ilgili olarak, yatırımcılar Cardano’nun blockchain’ini geliştirmeye yönelik devam eden yeniden yatırım konusunda gerçekten heyecanlı görünüyor. Temmuz ayı sonlarında Cardano ekibi, daha fazla düğümün ağ katılımcıları tarafından çalıştırılmasına izin verecek Shelley’i başlattı. Başka bir deyişle, Shelley ağın ademi merkeziyetçiliğini büyük ölçüde artırmak ve muhtemelen daha güvenli hale getirmek için tasarlandı.

Ekip ayrıca Cardano blockchain’i farklılaştırmanın bir sonraki adımları olan Goguen ve Voltaire üzerinde sıkı bir çalışma sürdürüyorlar. Goguen, ağa akıllı sözleşmeler getireceği için özellikle önemli hale geliyor.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.