Venezuela Dijital Parası Petro’nun Benimsenmesi İçin Çabalıyor

Venezuela, yakın zamanda imzalanan yeni bir vergi anlaşmasının ardından Petro üzerinden vergi ve harç toplamaya başlayabilir. Aynı zamanda ülkedeki, Bitcoin P2P işlem hacmi tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Detaylar haberimizde.

Venezuela’nın Bolivarcı Belediye Başkanları Konseyi ülke çapındaki 305 belediyede yeni bir vergi anlaşması imzaladı. Ulusal Vergi Uyumlaştırma Anlaşması olarak adlandırılan anlaşma, ülkenin kripto para birimi olan Petro’yu kullanarak vergileri ve yaptırımları artırmasına izin verecek.

Yakın tarihli yerel rapora göre, 305 belediye başkanının ve belediye temsilcisinin ezici bir çoğunluğu, yeni kripto vergi toplama mekanizmasına oy verdi ve 30 belediye başkanı fiat bazlı vergi tahsilatını seçti. Kampanya, şirketlerin devlet tarafından verilen kripto para birimini kullanarak vergilerini ödemelerine olanak tanıyan yeni bir bilgi alışverişi ve izleme sisteminin uygulanmasına da liderlik eden Venezuela Başkan Yardımcısı Delcy Rodriguez tarafından yürütülüyor. Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Delcy Rodriguez’i “çifte vergilendirmeyi önlemek için tüm vergilerin uyumunun sağlanmış olduğunu garanti altına almak” üzere atadı.

Yeni yasa tasarısı, Petro’yu vergi toplamak için yasal bir araç olarak onaylasa da, yabancı para birimlerinde vergi tahsilatını yasakladığını belirtmek gerekir.

Bu uygulamanın yararları ve zararları hakkında tartışmalarda oldu. Vargas’ın belediye başkanı Jose Alejandro Teran, yeni anlaşmadan kaynaklanabilecek bazı faydaların altını çizdi. Tüm belediye vergi mükellefleri için birleşik bir dijital kaynağa sahip olmanın, ülkenin “ulusal vergi ödeme sürecini güçlendirmesine ve belediyeler arası bilgi sistemlerine istikrar kazandırmasına” olanak sağlayacağını belirtti. Buna ek olarak Teran, Petro’nun para cezalarının ve ücretlerin toplanması için bir hesap birimi olarak dahil edilmesinin, hiper enflasyona karşı korumayı artırabilecek “yenilikçi bir unsur” olduğunu iddia etti.

Birkaç yıl önce başlatılan Petro yavaş bir başlangıç ​​yaptı. Ülke yetkililerinin, insanların sık sık kullandığını iddia etmelerine rağmen, bazı raporlar bunun tersini ortaya koydu. Zaten söz konusu uygulamanın da esas amacı Petro kullanımı artırmak.

Ülkenin hükümet yetkilileri Petro’yu meşru bir ödeme yöntemi olarak uygulamaya çalışırken, vatandaşlar Bitcoin’e giderek daha fazla yöneldi. Coin.dance tarafından sağlanan veriler, popüler borsa LocalBitcoins’deki P2P BTC işlem hacminin son zamanlarda yerel para birimi olan Venezuela Bolivarında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını gösteriyor.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.