Venezuela Dijital Parası Petro’nun Benimsenmesi İçin Çabalıyor

0
401

Venezuela, yakın zamanda imzalanan yeni bir vergi anlaşmasının ardından Petro üzerinden vergi ve harç toplamaya başlayabilir. Aynı zamanda ülkedeki, Bitcoin P2P işlem hacmi tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Detaylar haberimizde.

Venezuela’nın Bolivarcı Belediye Başkanları Konseyi ülke çapındaki 305 belediyede yeni bir vergi anlaşması imzaladı. Ulusal Vergi Uyumlaştırma Anlaşması olarak adlandırılan anlaşma, ülkenin kripto para birimi olan Petro’yu kullanarak vergileri ve yaptırımları artırmasına izin verecek.

Yakın tarihli yerel rapora göre, 305 belediye başkanının ve belediye temsilcisinin ezici bir çoğunluğu, yeni kripto vergi toplama mekanizmasına oy verdi ve 30 belediye başkanı fiat bazlı vergi tahsilatını seçti. Kampanya, şirketlerin devlet tarafından verilen kripto para birimini kullanarak vergilerini ödemelerine olanak tanıyan yeni bir bilgi alışverişi ve izleme sisteminin uygulanmasına da liderlik eden Venezuela Başkan Yardımcısı Delcy Rodriguez tarafından yürütülüyor. Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Delcy Rodriguez’i “çifte vergilendirmeyi önlemek için tüm vergilerin uyumunun sağlanmış olduğunu garanti altına almak” üzere atadı.

Yeni yasa tasarısı, Petro’yu vergi toplamak için yasal bir araç olarak onaylasa da, yabancı para birimlerinde vergi tahsilatını yasakladığını belirtmek gerekir.

Bu uygulamanın yararları ve zararları hakkında tartışmalarda oldu. Vargas’ın belediye başkanı Jose Alejandro Teran, yeni anlaşmadan kaynaklanabilecek bazı faydaların altını çizdi. Tüm belediye vergi mükellefleri için birleşik bir dijital kaynağa sahip olmanın, ülkenin “ulusal vergi ödeme sürecini güçlendirmesine ve belediyeler arası bilgi sistemlerine istikrar kazandırmasına” olanak sağlayacağını belirtti. Buna ek olarak Teran, Petro’nun para cezalarının ve ücretlerin toplanması için bir hesap birimi olarak dahil edilmesinin, hiper enflasyona karşı korumayı artırabilecek “yenilikçi bir unsur” olduğunu iddia etti.

Birkaç yıl önce başlatılan Petro yavaş bir başlangıç ​​yaptı. Ülke yetkililerinin, insanların sık sık kullandığını iddia etmelerine rağmen, bazı raporlar bunun tersini ortaya koydu. Zaten söz konusu uygulamanın da esas amacı Petro kullanımı artırmak.

Ülkenin hükümet yetkilileri Petro’yu meşru bir ödeme yöntemi olarak uygulamaya çalışırken, vatandaşlar Bitcoin’e giderek daha fazla yöneldi. Coin.dance tarafından sağlanan veriler, popüler borsa LocalBitcoins’deki P2P BTC işlem hacminin son zamanlarda yerel para birimi olan Venezuela Bolivarında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını gösteriyor.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın