Ünlü NFT Koleksiyonu Asılsız İddialara Karşı Dava Açtı!

Bored Ape Yacht Club’ın yaratıcısı Yuga Labs, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Yuga Labs ve Bored Ape Yacht Club (BAYC) kurucularını karalamaktan sorumlu taraflara karşı bir dava açıldığı belirtildi. Ryder Ripps’e açılan dava, yanlış menşei tespiti, yanlış reklam, siber işgal, ticari marka ihlali, haksız rekabet, sebepsiz zenginleşme, dönüştürme ve sanıklara yönelik haksız müdahale gibi geniş bir iddiaları kapsıyor.

Yuga Labs, Bored Ape Yacht Club ve NFT’lerinin ırkçı görüntüler ve Nazi sembolizmi içerdiği konusunda bir kez daha hararetli tartışmalara tanık oldu. Buna karşılık, Gordon Goner olarak bilinen Yuga Labs’ın kurucusu Wylie Aronow, onları süper gizli Naziler olmakla suçlayan dezenformasyon kampanyasına son vermek için Twitter’da paylaşım yaptı. Kurucusunun iddiasına göre bu tür yorumları yapanların, sadece bir grup Yahudi, Türk, Pakistanlı ve Kübalı arkadaştan oluşuyor.

Koinfinans.com olarak belirttiğimiz gibi, Yuga Labs bugün attığı bir tweet ile sorumlulara dava açtıklarını duyurdu. Hakaret iddialarına, sürekli ihlallere ve diğer yasa dışı girişimlere son vermek için her türlü yasal seçeneği kullanacaklarını vurgulayan kurucu. Kendisine ve BAYC camiasına zarar verenler hakkında yasal işlem yapmaya devam edeceklerini belirtti.

Ayrıca Yuga Labs, Medium’da NFT koleksiyonunun neden maymunları içerdiğini, BAYC logosunun tasarımının arkasındaki ilham kaynağını ve şirket adını açıklayan resmi bir mektup da yayınladı.

Yuga Labs, sanatçı Ryder Ripps, Jeremy Cahen veya Pauly0x ve diğer eleştirmenlere karşı da dava açtı. Ryder Ripps’in Yuga Labs’ı trollediğini ve tüketicileri onun koleksiyonunu satın almaları için kandırdığını, RR/BAYC NFT’lerinin ticari markalarını kötüye kullandığını iddia edildiği dava dikkat çekti.

Koleksiyonun yaratıcısı, BAYC’nin ticari markaları, şirket adı ve logolarının 2021’de dosyalandığını ve şu anda beklemede olduğunu iddia ediyor. Şirket, ticari marka ihlali, tüketicileri yanıltma ve taklitçi BAYC NFT’lerinin satışı konusunda jüri tarafından yargılanmak istediklerini belirtti.

BAYC içinde Ryder Ripps, Jeremy Cahen ve davaya karışan diğer kişilerinde bulunduğu farklı kişi ve gruplara karşı toplamda 11 dava açtı.

Pauly0x adıyla tanınan Jeremy Cahen, 25 Haziran’daki bir tweet’te Yuga Labs davasının Dijital Sanat tarihindeki en tarihi dava olacağını söyledi. Ayrıca, Vitalik Buterin’in blok zinciri teknolojisiyle ilgili sansür sorunları hakkındaki bloguna dayanan davada zafer kazandığını iddia etti.

“YugaLabs davası, Dijital Sanat tarihindeki en tarihi ve emsal teşkil eden dava olacak. Hep birlikte geleceğimiz için savaşıyoruz. İnancım hiç bu kadar yüksek olmamıştı. Biz kazanacağız. Zaferimiz tüm dijital kreatifler için bir dönüm noktası olacak.”

Kaynak : Coingape


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.