Şubat 1, 2022

UNICEF’ten Kripto Varlıklara İlişkin Rapor: “Ulusal ve Küresel Düzenlemeler Mutlaka Gerecek…”

Birleşmiş Milletler’e bağlı bir fon olan UNICEF, dünyadaki dezavantajlı çocuklara yardım etme misyonuyla faaliyet gösteriyor. Yakın zamanda kripto varlıklara ilişkin bir rapor yayınlayan UNICEF, kripto varlıkların artan benimsenmesinin mutlak olarak bir ulusal ve uluslararası düzenlenmeleri gerektireceğini belirtti.

BM’ye bağlı ajans UNICEF yayınladığı yeni raporda, dijital varlıkların finansal katılımı arttırma potansiyeline sahip olduğunu ve “dünyanın dört bir yanındaki ailelerin geçim kaynaklarına önemli faydalar” sunduğunu ve sunabileceğini belirtti.

UNICEF, dijital varlıklarda kullanılan teknolojinin işçi maaşlarını iyileştirebileceğini ve sosyal yardım programlarını daha şeffaf ve verimli hale getirebileceğini düşünüyor.

UNICEF ayrıca, düzenlenmemiş kripto para projelerinin ciddi tehditler oluşturduğunu da raporuna ekledi.

“Bir yanda herhangi bir düzenlemeye tabi olmayan kripto para varlıkları, finansal sistemlerin istikrarı, birçok çocuk hizmetinin de bağlı olduğu devlet gelirleri ve çocuk kaçakçılığını, çocukların dolandırılması, çocuk istismarı cinsel sömürüyü destekleyen düzensiz ve yasadışı eylemleri kolaylaştırdıklarında, doğrudan çocuklar için de bir tehdit oluşturuyor.”

UNICEF, kripto çocuk güvenlik önlemlerini çevrimiçi çocuk koruma girişimlerine dahil etmenin “tam zamanı” olduğunu düşünüyor.

UNICEF ayrıca, dünya ekonomisinin %90’ını temsil eden 87 ülkenin aktif olarak merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC’ler) araştırdığını da raporuna ekledi.

“Bu gelişmeler nihayetinde ulusal ve uluslararası yasal ve düzenleyici çerçevelerin ortaya çıkmasını gerektirecektir.

Gelişmekte olan ülkeler, büyük ekonomilerin dijital para birimlerini (CBDC) benimsemek, kendi para birimlerini çıkarmak ve birlikte çalışabilirliği sağlamak (örneğin Tunus’un eDinar ile gitmeye çalıştığı yön gibi) veya merkezi olmayan kripto para birimleri ve merkezi olmayan finans üzerine bahis oynamak (Ekvador’un yaptığı gibi) arasında seçim yapmak zorunda kalacak.”

UNICEF, 2019’da Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) bağışlarını kabul etmeye başladı ve kendisini kripto kullanan ilk BM kuruluşu olarak tanıttı.

Kaynak : The Daily Hodl


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.