Ocak 4, 2022

Solana (SOL) Ağı Yine Bir DDoS Atağıyla Karşı Karşıya! – Ağ Bir Süreliğine Çöktü

Piyasa değerine göre beşinci en büyük kripto varlık Solana (SOL) tarafından, başka bir dağıtılmış hizmet reddi (DDoS) saldırısıyla karşı karşıya kaldığı bildirildi. Bir DDoS saldırısı, genellikle saldırıya uğrayan web kaynağına birden çok istek gönderir ve platformun birden çok isteği işleme kapasitesini aşmak ve platformun doğru şekilde çalışmasını engellenmesiyle sonuçlanır.

Solana ağı son altı ay içerisinde benzeri DDoS ataklarına üçüncü defa maruz kaldı ve Solana ağı çöktü. Arıza süresi bu sabah erken saatlerde başladı ve ağ saat 7 civarında (UTC+8) tekrar açıldı ve şu anda normal şekilde çalışıyor.

SOL ağındaki artan sayıda DDoS saldırısının, blok zincirindeki temel kusurlardan kaynaklandığına inanılıyor.

Aralık 2021 tarihli bir Grayscale güvenlik raporu, SOL’un yaygın olarak kullanılmayan ve amaçlandığı gibi çalışmayabilecek yeni bir blok zinciri teknolojisi kullandığını vurguladı. SOL Ağının işlevselliğini etkileyen veya ağı saldırılara karşı savunmasız hale getiren kusurlar da dahil olmak üzere, ağın altında yatan şifrelemede kusurlar olabilir.

Solana teknik kusurların üstesinden gelebilecek mi?

Solana ağı ilk olarak 24 saatten fazla bir süreliğine çökmüştü ve birçok düzeltme denemesinden sonra bile geliştiriciler sonunda ağı yeniden başlatmak zorunda kalmışlardı.

Solana’nın çekirdek ekibi bu saldırıları görmezden gelse de, topluluk Solana’nın temel kusurlar üzerinde çalışması gerektiğini düşünüyor. Altcoin, küçük iniş ve çıkışlara rağmen olağanüstü bir yıl geçirdi, ancak yılın başında olası bir DDoS saldırısı, ağın hala savunmasız olduğunu bir kez daha vurguladı.

SOL, bu yıl Kasım ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 260 dolara ulaştı ve şu anda bu seviyenin %35 aşağısından işlem görüyor.

Altcoin şu anda son 24 saatte %3 düşüşle 167 dolardan işlem görüyor. Solana’nın fiyatındaki mevcut düşüş eğilimi, genel düşüş piyasasının bir sonucu olarak karşımıza çıkıyor ve DDoS saldırısının şimdiye kadar çok az etkisi olmuş gibi görünüyor.

Solana

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.