Kasım 8, 2022

PancakeSwap Nedir? CAKE Nasıl Satın Alınır?

PancakeSwap (CAKE), emir defteri, teklif verme/sorma sistemi veya limit/piyasa emirleri olmayan merkezi olmayan bir borsadır.

Borsa, Uniswap (UNI) ve SushiSwap (SUSHI) ile benzer özelliklere sahiptir. Ancak Ethereum (ETH) üzerinde çalışan diğer platformlardan farklı olarak PancakeSwap, Binance Chain’in (BC) tamamlayıcı bir ağı olan Binance Smart Chain (BSC) kullanıyor.

Platform, alıcılar ve satıcılar alım satım yaptıktan sonra bir veya daha fazla likidite havuzundan otomatik olarak likidite çeker. Bu likidite havuzları, işlem tamamlandıktan sonra yeniden dengelenmektedir. Yani otomatik bir piyasa yapıcı modeli uyguluyor.

PancakeSwap Kurucusu Kim?

PancakeSwap’ın arkasındaki ana geliştiricilerin kimliği bilinmiyor. Bilinen tek şey protokolün BCS teknolojisini kullandığı ve Certik tarafından denetlendiği.

PancakeSwap Nasıl Çalışır?

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere protokol, onu diğer DeFi protokollerinden farklı kılan çeşitli gelişmiş özelliklere izin verir. Ethereum, DeFi ekosisteminin öncüsü olsa da, en iyi özelliklerden ve işlevlerden bazıları platformda yer almaz.

Bu gerçekleştiğinde, kullanıcılar daha iyi genel performans sağladığı için PancakeSwap’a geçmeye başladı. Özellikleri arasında ticaret BEP-20 token’ları, Ethereum tabanlı dApp’lerin BSC tabanlı dApp’lerle etkileşimi, farming, staking ve çekiliş ve ayrıca topluluk yönetimi ağı bulunmaktadır.

Blok zinciri, kullanıcılar arasında şeffaf, genel olarak doğrulanabilir işlemler sağlayarak işlemleri yönetir. Bu blok zinciri, anlaşmazlıkları çözmeye yardımcı olmak için merkezi olmayan muhasebe sağlar ve hiçbir kullanıcının CAKE para birimi üzerinde tam kontrole sahip olmamasını sağlarken tüccarlar arasında anonimliğe izin verir.

Cüzdan Kullanımı

PancakeSwap’i kullanmak için önce cüzdanınızı ayarlamanız gerekmektedir. Bir Binance Smart Chain cüzdanına sahip olmayı veya en popüler Ethereum ve ERC20 standart cüzdanı olan Metamask’ı kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Metamask bir Ethereum cüzdanı olsa da, BSC tabanlı uygulamalar için kullanabilirsiniz.

PancakeSwap Likidite

Kullanıcılar, token’larını izinsiz likidite havuzlarına (LP’ler) ekleyerek protokole likidite ekleyebilir. Karşılığında, PancakeSwap’ın likidite sağlayıcı token’ları olan FLIP alırlar. Havuzun genel değeri arttıkça bu tokenler de değer kazanır. İzinsiz likidite havuzları, kullanıcıların varlıklarını doğrudan ticarete ihtiyaç duymadan kazanmalarını sağlar. Ortalama olarak, kullanıcıların getirileri %23.52 ile %378.19 arasında değişmektedir. Özellikle, bu ödüller platformun yerel CAKE token’ı şeklinde ödenir.

Staking

 • LP staking yoluyla CAKE alınabilir.
 • Daha da fazla CAKE kazanmak için CAKE stake etmek mümkün.
 • Diğer projelerden token kazanmak için CAKE stake etme.
 • Farming: PancakeSwap ayrıca kullanıcıların CAKE token’larını toplamasına izin verir. Çiftçilik, bir token veya kriptodan en iyi şekilde yararlanmak anlamına gelir. PancakeSwap ile aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç popüler seçenek vardır:
 • CAKE – BNB LP
  BUSD – BNB LP
  BETH – ETH LP
  USDT – BUSD LP
  USDC – BUSD LP
  DAI – BUSD LP
  LINK – BUSD LP
  TWT – BNB LP

PancakeSwap Takas Sistemi

Protokol, trader’lar için likidite sağlamak için otomatik piyasa yapıcı (AMM) modelini kullanır. Merkezi borsalar (CEX’ler) tarafından kullanılan geleneksel sipariş defterinin aksine, bir AMM, varlıkları fiyatlandırmak için belirli bir algoritmaya dayanır.

Bu algoritma, akıllı sözleşmelerdeki çeşitli dijital varlıklardan likidite ekler (bunlara likidite havuzları adı verilir). Tipik sipariş defterinde, genellikle likidite eksikliği ile sonuçlanan bir alıcı ve satıcınız olması gerekir. AMM ile likidite havuzunda alım satım yapabilirsiniz.

PancakeSwap’ta işlem ücreti toplamda %0,2’dir. %0.17’si likidite sağlayıcılarına, %0.03’ü ise yakılan PancakeSwap Hazinesine gidiyor.

CAKE Nasıl Satın Alınır?

CAKE satın almak için Binance, Huobi, KuCoin, Gate.io, Binance TR, ByBit ve LBank gibi merkezi borsaları tercih edebilirsiniz.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.