Aralık 1, 2021

MetaMask Nedir? Nasıl Kullanılır? MetaMask Cüzdanı Nasıl Açılır?


Son güncellenme : 27.10.2022 - 16:51

Hali hazırda kripto paraları yatırım aracı olarak kullanıyorsanız ve artık borsalarda yer alan coin ve tokenler yerine yeni çıkacak coin ve tokenlere ilk yatırım yapanlardan biri olmak istiyorsanız. Aynı zamanda kripto varlıklarınızı ana akım borsalarda tutmak istemiyorsanız ve kendi cihazınızda depolanmış bir cüzdanda saklamak istiyorsanız MetaMask cüzdanlar sizin için biçilmiş kaftan diyebiliriz. Dilerseniz daha fazla zaman kaybetmeden metaMask nedir ve MetaMask nasıl kullanılır konulu rehberimiz ile sorularınıza yanıt verelim.

Kripto paralara yatırım yapmak istiyorsanız öncelikle bir kripto cüzdanınızın bulunması gerekiyor. Kripto dünyasında yeni olan yatırımcılar kripto cüzdanına sahip olmanın karmaşık, zor ve masraflı olduğunu düşünüyor olabilir ancak bu tamamen yanlış. Kendi kripto cüzdanınızı bu amaçla üretilen cihazlar ile yaratabileceğiniz gibi, tamamen ücretsiz çözümlerle de sağlayabilirsiniz. Örneğin MetaMask.

Kripto Para Cüzdanı Nedir?

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere kripto para cüzdanı, internet dünyasında ‘dijital para’ olarak kabul edilen Bitcoin (BTC) sonrası hayatlarımızda yerini alan bir kavramdır. Kripto para cüzdanları, halka açık olarak ve özel anahtarlarlama depolanan, kripto para transferine izin veren fiziksel, yazılım veya donanım bazlı araçlardır. Halka açık anahtarınız, bankacılık sisteminde kullanılan IBAN benzeri bir yapıya sahiptir. Bu anahtar sayesinde kullanıcılardan ödeme alabilirsiniz. Bu anahtarlar rakam ve sayılardan oluşan adresler şeklindedir.

Halka açık anahtarınız aynı zamanda sizin blok zinciri üzerindeki ‘kullanıcı hesap kimliğinizi’ de oluşturuyor. Bu kimlik aracılığıyla kişiler arası iletişim (P2P) sağlayarak, hesaplar arasında dijital varlıklar göndermeniz mümkün.

Kripto para cüzdanlarına ilişkin teknik tanımlamalar aslında biraz daha detaylı bir konu ancak bugün size hazırladığımız Metamask rehberi için daha fazla bilgiye çok fazla ihtiyacım yok.

MetaMask Nedir?

MetaMask, tarayıcınız veya mobil cihazınız üzerinden çalışan ve Ethereum blok zinciri kullanarak kripto varlıklarla işlem yapmanızı sağlayan bir cüzdandır. MetaMask genellikle Firefox, Opera, Chrome ve Brave gibi farklı tarayıcılar aracılığıyla kullanılıyor. Ancak bazı kullanıcılar iOS ve Android cihazlarına da MetaMask uygulamasını indirmeyi tercih edebiliyorlar.

MetaMask, Ethereum blok zinciriyle özgün olarak çalıştığı için bu ağda yer alan tüm tokenlari de destekliyor. MetaMask ise diğer cüzdanlara kıyasla diğer website ve uygulamalar ile çok daha kolay bir şekilde entegre olabiliyor ve ödemelere olanak sağlıyor. MetaMask eklentisi tarayıcınızda kurulu ise üçüncü bir parti uygulama kullanmadan, saniyeler içerisinde ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

MetaMask Nasıl Kullanılır? MetaMask Yükleme Rehberi

MetaMask cüzdana sahip olmak istiyorsanız öncelikle tarayıcınıza MetaMask eklentinizi kurmanız gerekiyor. Burada sizleri uyarmak isteriz, ilgili eklentiyi yalnızca MetaMask resmi sitesinden veya Google Chrome mağazasından doğrudan indiriniz. Üçüncü hiçbir tarayıcı vb. aracı kullanmayınız. Son zamanlarda artan kripto para dolandırıcılığından dolayı indirdiğiniz eklenti ve uygulamaya dikkat ediniz.

MetaMask resmi websitesi: https://metamask.io

Chrome tabanlı bir tarayıcıdan veya bu eklentiyi destekleyen ilgili tarayıcının mağazasına girdikten sonra uygulamayı indirip, açmanız gerekiyor.

Uygulamaya girdikten sonra karşınıza iki seçenek çıkacak. bunlardan ilki daha önce MetaMask kullanan kullanıcıların, cüzdanlarını geri yüklemeleri için yardımcı alan. İkincisi ise yeni bir cüzdan açmak isteyen kullanıcılar için bir alan. Biz şu an ikinci adımı seçerek işlemimize devam ediyoruz.

Karşınıza çıkan ekranda veri toplamaya izin veriyorsanız “I Agree” vermiyorsanız “No Thanks” butonuna basabilirsiniz.

Bu aşamada sizden en az sekiz haneli bir şifre isteyecek. Bu adım önemli ve şifrenizi unutmayacağınız, güvenli bir şekilde hazırlayın. Sonraki adımı ise dikkatle takip edin.

Bu aşamada size 12 adet “kurtarma anahtarı” verecek bu anahtarlar en önemli aşamadır. Bu anahtarları mümkünse fiziksel olarak 2-3 yere not edin ve kaybolmayacak şekilde saklayın. Unutmayın, bu kelimelere sahip olan birisi sizin cüzdanınıza erişebilir. Bu nedenle gizli tutun ve kimseyle paylaşmayın.

Kelimeleri aynı sırayla sizden istedikten sonra karşınıza bu şekilde bir ekran gelecek. Bu aşamadan sonra cüzdanınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Android Cihazlara MetaMask Nasıl Yüklenir?

Android cihazınıza MetaMask cüzdanı kurmak istiyorsanız tek yapmanız gereken Play Store’dan ilgili resmi uygulamayı indirmek ve üstteki adımları tekrarlamak.

iOS Cihazlara MetaMask Nasıl Kurulur?

iOS cihazınıza MetaMask kurmak için AppStore’a girdikten sonra MetaMask kelimesini aratmanız ve uygulamayı indirmeniz gerekmektedir. Sonraki aşamaları ise üstten takip edebilirsiniz.

MetaMask Cüzdanda Binance Chain Uygulamaları Nasıl Kullanılır?

MetaMask cüzdanları her ne kadar Ethereum ağında yer alıyor olsa da ayarlar kısmında “Add Network” yani “Ağ Ekleme” seçeneği ile Binance Chain tabanlı uygulamaları da ekleyebilirsiniz. Bu sekme için Ayarlar’a tıklayın ve Networks (Ağlar) kısmına gelin.

Binance Smart Chain Ağ Ayarları (Muhtemelen bunu kullanmak istiyorsunuzdur)

Network Name (Ağ Adı): Smart Chain
New RPC URL (Yeni PRC URL’si): https://bsc-dataseed.binance.org/
ChainID (Zincir Kimliği): 56
Symbol (Sembol): BNB
Block Explorer URL (Blok Tarayıcı URL’si): https://bscscan.com
Binance Smart Chain Test Ağı (Geliştiriciler için, Kurmanıza Gerek Yok)
Network Name (Ağ Adı): Smart Chain – Testnet
New RPC URL (Yeni PRC URL’si): https://data-seed-prebsc-1-s1.binance.org:8545/
ChainID (Zincir Kimliği): 97
Symbol (Sembol): BNB
Block Explorer URL (Blok Tarayıcı URL’si): https://testnet.bscscan.com

 

Detaylı Binance Smart Chain Rehberi: https://academy.binance.com/tr/articles/connecting-metamask-to-binance-smart-chain

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?