Nisan 18, 2022

Milyonlarca Dolarlık BTC ve ETH Pozisyonları Tasfiye Edildi!

Kripto piyasalarında yaşanan son düşüşler Bitcoin ve Ethereum fiyatını da etkiledi. Yaşanan düşüşler sonrası yatırımcılar yalnızca bir saat içerisinde 120 milyon dolarlık tasfiyeyle karşı karşıya kaldı. Yaşanan tasfiyelerin %95’inin BTC ve ETH’de long pozisyon açanlar tarafından gerçekleştirilmesi ise dikkat çekti.

Kripto Para Tasfiyeleri Çok Can Yaktı

120 milyon dolarlık BTC ve ETH pozisyonlarının bir saat içinde tasfiye olması, Bitcoin ve Ethereum fiyatında yalnızca bir gecede %4 düşüşle sonuçlandı. Bir kripto veri analiz firması olan Coinglass’ın verilerine göre, tasfiyelerin %95’i long pozisyonlarda gerçekleşti.

kripto piyasaları tasfiyeler

Bir gibi kısa bir süre içerisinde, Bitcoin fiyatı önemli desteğin altına düşerek 39.000 dolar seviyesinin de altına geriledi. Taraftarlar, Pazartesi günkü Asya ticaret seansında, tasfiye turunun ana itici gücü olarak keskin bir satış belirlediler. Bitcoin ve Ethereum fiyatları bu satış sonrası %4 düşüş kaydetti ve yatırımcılar arasındaki görünüm yeniden düşüşe geçti.

Cardano, Solana ve Ethereum gibi altcoinler ise Bitcoin ve Ethereum pazarında yaşanan tasfiyelerin de etkisiyle fiyatlarında düşüş kaydetti. Tasfiyenin çoğunluğu long pozisyonlardaydı, toplam 107 milyon doları oluşturuyordu. Short poziyonlar ise 3.91 milyon dolarlık tasfiyeye uğradı.

Tüm bu olumsuz gelişmeler yaşanırken, analistler, Bitcoin ve Ethereum fiyatlarında bir düşüş öngördüklerini paylaşmaya devam ediyor. TrendRidersTR kullanıcı adlı kripto analisti, Bitcoin’in haftalık kapanışının destek seviyesinin altında olduğuna ve düşüş momentumu noktasının daha yüksek bir dip oluştuğuna inanıyor. Trader’lar agresif bir şekilde kar elde etmeye devam ederken ve eğilim kararsız kaldığından, ayılar için güçlü bir argüman ortaya çıkıyor.

Önde gelen bir kripto analisti olan @CryptoFaibik ise, Bitcoin boğalarının 39.000 dolarlık desteği şiddetle savunduğuna inananlardan; ancak, bu seviyeyi kaybetmek BTC’yi 36.800 dolardan haftalık EMA100’ye kadar düşürebilir.

Bir kripto analisti ve trader’ı olan @ShardiB2 ise 3.043 dolarlık direncin altcoin için bir meydan okuma oluşturduğundan, Ethereum fiyatının daha da düşebileceğine inanıyor.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak KoinFinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : FXStreet


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.