Milyon Dolarlık ICO’nun Kurucuları Kayıp!

0
391

Decrypt’te yer alan habere göre Status Network kurucu ortakları Jarrad Hope ve Carl Bennetts’i bulmak için Selendy & Gay PLLC ve Roche Cyrulnik Freedman LLP firmalarının avukatları pazartesi günü New York mahkemesine ciddi olduklarını belirten bir mektup gönderdi.

Merkeziyetsiz bir sohbet platformu ve web tarayıcısının da içinde oluduğu Web3 uygulamaları yapan bir yazılım geliştirme şirketi olan Status’ün yönetimin kaçmış olabilecekleri konusunda şüphelendikleri belirtildi.

Bu platforma yatırım yapan kişiler Bennets ve Hope hakkındaki ilk şikayetlerini Nisan ayında göndermişti. Şikayet dilekcesinde 2017’de yapılan 100 milyon dolar toplanan ICO’nun kayıt dışı yani yasa dışı olduğu belirtilmişti. Davacılar, Status’ün yatırımcıları, SNT token’ın bir “utility token” olduğunu dile getirerek yanlış yönlendirildiğini, bunun da ABD Menkul Kıymetleri yasasına uymadığı belirtildi. Tokene yatırım yapan kişilerin paralarını geri istedikleri ve bu durumdan doğan zararı da ekstra olarak talep ettikleri bildirildi.

Status’ün kurucu ortaklarından biri olan Bennetts’in reklam ve pazarlamadan Hope’un ise satıştan sorumlu olduğu belirtildi. Yatırımcı avukatları, dava hakiminin ulaşılamayan ikiliyi mahkemeye davet etmesi talebinde bulundular.

İki ortak Twitter hesaplarını aktif olarak kullanıyor. Bennetts’ın tweet’leri korumalı durumda gözüküyor fakat bulunduğu yer ise İsviçre’yi göstermekte.

Davacılar dedektif tuttu

Davacı avukatları birçok özel dosyaya, sosyal medya paylaşımlarına, kurumsal kayıtlarına bakmalarına rağmen iki ortağın nerede oldukları hakkında pek bir bilgiye ulaşamadılar. Hatta davacılar iki ortağın bulunması için özel bir dedektif bile tuttu fakat davacı taraf davalının adres bilgilerini açık bir şekilde dava dosyasına koymadı.

İşin özüne bakacak olursak yatırımcılar Status’ün nerede faaliyet göstermiş olduğunu bile bilmemekteler. Şirket İsviçre’nin Zug şehrine kayıtlı gözüküyor fakat ofis olup olmadığı çalışan insan var mı yok mu bile bilinmemekte.

Şirket sözcüsü ise konuyla ilgili yorum yapmayı ya da kurucu ortaklarla konuşup konuşmadığı hakkında bilgi vermeyi reddetmekte.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın