Kasım 26, 2022

Kripto Para Piyasası Aralık Ayında Bu Haberlere Odaklanacak!


Son güncellenme : 27.11.2022 - 00:51

Yılın bitmesine artık sadece bir ay kaldı. Buna karşın kripto para piyasası hala istediği görünümden uzakta. Yatırımcılar ise sonraki hamle konusunda oldukça kararsız.

Kasım ayı boyunca kripto piyasası büyük değişimlere ev sahipliği yaptı. FTX’in çöküşü, kriptoya karşı olan güvensizlik, sektörün geleceği konusunda sorunlar. Aralık ayının da bu türden git-gellerin yaşanacağı bir ay olması mümkün.

Küresel kripto piyasası 730 milyar dolara kadar geriledi. Ancak bu seviyelerden bir toparlanma kaydetti. Geçtiğimiz ay Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve çoğu altcoin, FTX sonrası en düşük seviyelerine geriledi. Kısa vadeli kazançlar ise yatırımcıları az da olsa cezbetmeyi başardı.

Bununla birlikte, piyasa oynaklığı, analistlerin parlak bir gelecek tahminlerine meydan okumaya devam etti. Buna ek olarak, katılımcılar FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried’ın kaderi hakkında spekülasyon yapmaya devam ediyor. Küresel kripto ortamında düzenleyici endişeler baş gösterdi.

Aralık Ayında Kripto Paraları Neler Bekliyor?

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere, Bitcoin fiyatı son ayların en düşük seviyesi olan 15.000 dolar test etti ve hala daha büyük bir düşüş eğilimindeyken, birçok analist Bitcoin’in fiyatının dibe vurduğu görüşündeydi. Bir CryptoQuant analisti BTC fiyatının 15.000 dolar seviyesinin altına düşmeyeceğini söyledi.

Analist, yakında bir BTC ölü haç modelini bekliyor. Bitcoin fiyatının dibe yakın olduğunu savundu. Analistlerin tezine göre, Bitcoin UTXO’nun kısa vadeli hakimiyeti uzun vadeli hakimiyetin altına düştüğünde, Bitcoin fiyatı önemli bir yükseliş gösteriyor.

Bitcoin Aralık Ayı Tahmini

Tahminini Bitcoin UTXO Yaş Bantlarına dayandıran analist, yakında ölü bir haçın geleceğini ve BTC fiyatının büyük olasılıkla dibe ulaştığını söyledi.

Kaleo isimli analist, Litecoin fiyatının bu yıl sonundan önce bazı patlama hareketleri yapabileceğini öngördü. Analist, LTC/BTC grafiğinin sağlam bir pompa için çok gecikmiş göründüğünü söyledi. Analizin devamını okumak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

[irp posts=”70279″ ]

Analist RektCapital ise kripto yatırımcılarını altcoinler konusunda uyardı. Birçok altcoinin eski destekleri yeni dirençlere dönüştürüyor gibi göründüğünü belirtti. RektCapital ayrıca, altcoinler yakın zamanda kaybedilen bu seviyeleri geri kazanana kadar temkinli olmanın daha iyi olacağını da sözlerine ekledi.

Sam Bankman-Fried Hapse Girecek mi?

Sam Bankman-Fried ve FTX olayı kripto para piyasasını en çok etkileyen olaylardan birisi oldu. Yaşanan korku ve panik büyük satışları tetikledi.

Kripto şüphecileri ise SBF’in hapse gireceği konusunda spekülasyon yapmaya başladı. Fortune’da yayınlanan makale, FTX’in merkezi Bahamalar’da bulunan bir offshore işletme olması nedeniyle SBF’nin hapse girmekten kurtulabileceğini savundu.

FTX Amerikalılara hizmet vermediğinden, savunma avukatları yöneticilerinin eylemlerinin ABD’nin erişiminin ötesinde olduğunu iddia edebilir, bu da ABD Adalet Bakanlığı ve SEC’in erişiminin de ötesinde olduğu anlamına gelir.

Bir avukat ise SBF’in tutuklanacağı ve uzun süre hapiste kalacağını iddia etti. Buna karşın Terra kurucusu Do Kwon’un yaptıklarından sonra hala herhangi bir ceza almaması soru işaretleri doğuruyor.

Düzenleyici Hamleler Artabilir

Terra ve FTX’in çöküşü kripto para düzenlemesinin eksik olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Yaşanan iki olay milyarlarca dolarlık varlığı piyasadan sildi. İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Sir Jon Cunliffe düzenlemelere ağırlık veriyor. FTX’in çöküşünden sonra kripto sektörünün daha fazla gözetime ihtiyaç duyabileceğini söyledi.

Belçika’nın mali düzenleyici otoritesi geçtiğimiz günlerde BTC ve ETH’yi menkul kıymet olarak görmediklerini söyledi. Belçika Finansal Hizmetler ve Piyasalar Kurumu (FSMA), yakın tarihli bir raporda kripto para sektörünün ileriye dönük olarak daha fazla düzenlenebileceğini belirten açıklamalarda bulundu.

Dolayısıyla, belirsiz bir makroekonomik ortamın ortasında, kripto para birimleri ileride daha fazla mücadele ve düzenlemeyle karşı karşıya kalabilir.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : BeInCrypto

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?