Ocak 1, 2020

Kripto Dünyasının Ülkeler Tarafından Benimsenmesi

Önümüzdeki on yıl, dijital para birimlerinin dünya çapında nasıl uygulandığı ve düzenlendiği konusunda kritik ve biçimlendirici olacak. Bu konuda devletler bazında atılan veya atılacak adımlara isterseniz bir göz atalım.

Avrupa Birliği

Avrupa Birliği, kripto para birimi alanı için bir merkez üssü olarak şekilleniyor. Bununla birlikte, üye ülkelerde faaliyet gösteren kripto tabanlı şirketler, Beşinci Kara Para Aklama ile Mücadele Direktifi (AMLD5) iki hafta içinde ortaya çıktığı için var olma mücadelesi veriyor.

10 Ocak 2020’de yürürlüğe girmesi beklenen AMLD5, kripto para birimi şirketlerine sıkı finansal veri raporlama sorumlulukları getiriyor.

Bazı AB merkezli kripto para birimi şirketleriyse, gelen düzenleyici önlemleri neden göstererek hizmetlerini zaten bitirdi. Bunlara İngiliz ödeme şirketi BottlePay ve Hollanda kripto para madenciliği platformu Simplecoin de dahil.

Fransa

Fransa, kripto para birimlerini finansal sistemine entegre etme konusunda ilerleme kaydeden birkaç Avrupa ülkesinden biri. Bu ayın başlarında, Fransa Merkez Bankası, 2020 yılının ilk çeyreğinde ülkedeki finansal kurumlar için bir Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) test edeceğini duyurdu.

Rusya

Rusya bu yıl gözler önünde olan bir başka Avrupa ülkesi. Kremlin’in yılın başında kripto para birimi düzenlemeleri yapacağına dair söylentiler vardı. Birkaç öneri ileri sürülmesine rağmen somut hiçbir şey gerçekleşmedi.

Amerika

Bir finans lideri olmasına rağmen, Amerika Birleşik Devletleri, kripto paraların düzenlenmesi konusunda pek etkili değil. Şirketlerin nasıl faaliyet göstereceğini yönetecek açık kurallar sağlama konusunda fazla ilerleme kaydetmedi.

Sadece Vergilendirme ve uyum konusunda şimdiye kadar bir ilerleme kaydedildi. Dahili Gelir Servisi (IRS), bazı vergilendirilebilir olayları kapsayan kripto vergi rehberliğini yayınladı.

Çin

Çin Bitcoin’i değil Blokchain’i istiyor. Ülkede kripto para ticareti yasaklandı, ancak bu, yatırımcıların, devletin en sevdikleri dijital varlıklarını alıp-satma yasağını atlatmasını engellemedi. Pekin sektöre zarar verdi, borsaları kapattı ve bazı kripto para kurucularının tutuklanmasına neden oldu.

Bunların Yanısıra, Başkan Xi Jinping, hem özel hem de devlet kurumlarını blockchain teknolojisini benimsemeye teşvik etti.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.