Jack Dorsey’e İlişkin İddialar Kripto Piyasasını Şok Etti!

Hindenburg Research tarafından yayınlanan yeni rapor kripto para piyasasını şok etti. Raporda Jack Dorsey’in dijital ödeme girişimi Block şirketinin büyük bir dolandırıcılık yaptığı iddia ediliyor. Şirketin müşterilere ve hükümetlere karşı dolandırıcılığa bilerek yardım ettiğini iddia eden bir haber ise piyasada şok etkisi yarattı.

Block, 2009 yılında Jim McKelvey ve Jack Dorsey tarafından kuruldu. Kasım 2015’ten itibaren New York Menkul Kıymetler Borsasında (NYSE) SQ kodu altında halka açık bir şirket olarak işlem görmektedir.

Hindenburg’un haberine göre “2 yıllık araştırmamız, Block’un yardım ettiğini iddia ettiği demografik gruplardan sistematik olarak yararlandığı sonucuna varmıştır. Yapılan olayların arkasındaki “sihir” yıkıcı inovasyon değil, şirketin tüketicilere ve hükümete karşı dolandırıcılığı kolaylaştırma, düzenlemelerden kaçınma, yıkıcı kredileri ve ücretleri devrim niteliğinde bir teknoloji gibi gösterme ve yatırımcıları şişirilmiş ölçümlerle yanıltma isteği olmuştur.”

Raporun yayınlanmasının ardından Block’un hisse fiyatı %20 düşerek piyasa öncesi işlemlerde 57,85 dolara geriledi. Analistler, iddialara karşı ikna edici bir savunma yapamaması halinde önümüzdeki birkaç gün içinde %40-50 oranında bir kayıp daha yaşanacağını tahmin ediyor.

Hindenburg Research, Dorsey tarafından kurulan Cash App’in Gizli Servis, ABD Çalışma Bakanlığı ve birçok devlet kurumundan gelen uyarıları ve şirket içi çalışanların endişelerini reddettiğini iddia ediyor.

Raporda, kâr amacı gütmeyen Polaris Projesi’ne atıfta bulunularak Cash uygulamasının sıklıkla yasadışı amaçlarla kullanıldığı iddia edildi. Bu iddialar, yasadışı faaliyetlerle bağlantılı her türlü ödemeyi reddettiğini söyleyen Cash App tarafından yalanlandı.

“Düzinelerce ‘Elon Musk’ ve ‘Donald Trump’ sahte hesabı da var. “Jack Dorsey” adına sahip Cash App hesap sahipleri için yapılan bir aramada, diğer kullanıcıları yanıltmak ve dolandırmak için kullanılabilecek “nakit etiketli” bir dizi hesap da dahil olmak üzere çok sayıda hesap ortaya çıkıyor” yorumu da yapıldı.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.