Haziran 6, 2022

Elon Musk’ın Twitter Anlaşmasında Problemler Büyüyor

Elon Musk‘ın Twitter’ı satın almasına ilişkin teklifini çok daha kötü bir senaryoya götürecek gelişmeler devam ediyor. Tesla CEO’su satın alıma ilişkin çekincelerini Pazartesi günü paylaştığı bir mektupta detaylandırdı. Musk, Twitter’ın sahte hesapları ele alma biçimine yönelik itirazlarını daha da detaylandırdı ve konuyu SEC dosyasında gündeme getirdi.

Musk, Twitter’ın hesaplardaki verilere atıfta bulunarak birleşme anlaşması kapsamındaki yükümlülüklerine uymayı şeffaf bir şekilde reddettiğini düşünüyor. Twitter’daki spam ve sahte hesapları değerlendirmek için bilgi vermeyi reddettiğini öne süren Musk. Hukuk ekibi aracılığıyla şu sözleri kaydetti:

Twitter‘ın, yazılı materyaller veya sözlü açıklamalar yoluyla şirketin (bot hesaplara ilişkin) kendi test metodolojilerine ilişkin ek ayrıntıları sağlama konusundaki son teklifi, Musk’ın veri taleplerini reddetmekle eşdeğerdir. Twitter’ın bunu başka türlü tanımlama çabası, yalnızca konuyu karartmak ve karıştırmak için tercih edilen bir girişim.”

Twitter’daki spam hesap sorunu ve Musk’ın bunların oluşumuyla ilgili şüpheleri ilk olarak geçen ay gündeme geldi. Elon Musk, 13 Mayıs tarihinde hesap kompozisyonunun hesaplanmasını destekleyen ayrıntılar nedeniyle Twitter anlaşmasının geçici olarak durdurulduğunu açıklamıştı. Bu, anlaşmanın, spam ve sahte hesapların kullanıcıların %5’inden daha azını temsil edip etmediğine ilişkin ayrıntıları beklemede olduğu anlamına geliyordu.

Son mektupta ayrıca Twitter’ın, yapılan anlaşma şartları uyarınca verileri sağlaması gerektiğinin altı çizildi.

“Twitter’ın gelecekteki muhtemel (prospective ifadesi kullanılmış) sahibi olarak Musk, talep ettiği veriler konusunda kesinlikle hak sahibi. Bu, Twitter’ın işletmesini mülkiyetine geçirmeye hazırlanmasını sağlamak içindir. Ayrıca, işlem finansmanını kolaylaştırmak için talep edilen bir veri. Her ikisini de yapabilmek için Twitter’ın iş modelinin özünü, yani aktif kullanıcı tabanını tam ve doğru bir şekilde anlaması gerekiyor.”

Musk’ın ekibi, Twitter’ın veri sağlamayı reddetmesinin daha fazla şüpheye neden olduğunun altını çiziyor. Şirket ise Musk’ın bu verilerle ilgili kendi analizinin ortaya çıkaracağı endişesiyle talep edilen verileri sakladığını belirtiyor.

Mektupta, Twitter’ın aktif olarak direndiğine ve birleşme anlaşması kapsamındaki bilgi haklarını engellediğine inandığını belirten Musk. “Bu, Twitter’ın birleşme anlaşması kapsamındaki yükümlülüklerinin açık bir maddi ihlalidir” notunu paylaştı.

Kaynak : Coingape


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.