ECB Faiz Kararını Açıkladı: “Bitcoin Düşüyor!”

  • Avrupa Merkez Bankası (ECB), son 11 yıl içerisinde ilk kez faiz oranlarını %0,5 oranında arttırdı. Faiz haberleri sonrası ise Bitcoin fiyatı 22.600 dolar seviyelerine geriledi.
  • Analistler, 200 haftalık Hareketli Ortalamanın üzerine çıkamazsa Bitcoin fiyatının düşmeye devam edebileceğini düşünüyorlar.

Avrupa Merkez Bankası son on bir yıl içinde ilk faiz artışını açıklamasının ardından Bitcoin fiyatı 23.000 doların altına geriledi. Artan enflasyon, bankanın başlıca endişe kaynaklarından birisiydi, bu hareket ise sonuç olarak Bitcoin fiyatı üzerindeki baskıyı artırdı. Analistler, varlığın 200 haftalık Hareketli Ortalamanın üzerinde bir geri dönüş gerçekleştirememesi durumunda Bitcoin fiyatında keskin bir düşüş öngördü.

Ayıların biraz güç kazanması sonucunda Bitcoin fiyatı 23.000 doların altına hızlı bir düşüş kaydetti. 50 baz puanlık artışı ise analistlerin beklediğinin üzerinde gerçekleşti. Bu artış, Avrupa Birliği’nin 2016’dan beri benimsediği sıfır faiz politikasına karşı oldukça ters bir hamle. Uzmanlar 25 baz puanlık bir artış görüyordu, ancak Euro Bölgesi’nde son birkaç haftadır yükselen tüketici fiyatları, 50 puanlık bir artışın nedeni olarak kabul ediliyor.

Avrupa Merkez Bankası ise konuya ilişkin bir açıklama yayınladı:

“Yönetim Konseyi, politika faizi normalleştirme yolunda önceki toplantısında işaret edilenden daha büyük bir ilk adım atmanın uygun olduğuna karar verdi. ECB, Yönetim Konseyi’nin gelecek toplantılarında faiz oranlarının daha da normalleştirilmesine odaklanacak. Negatif faiz oranlarından uzaklaşma, konseyin faiz oranı kararlarında toplantıdan toplantı yaklaşımına önemli bir geçiş yapmasına izin verdi.”

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere, faiz arttırımı duyurusundan önce yatırımcılar temkinli davranarak kripto varlıkları ellerinden çıkarmayı tercih etmiş ve kısa süreli bir satış baskısı yaratarak fiyatları düşürmüştü. Bitcoin, Ethereum ve kripto para birimleri ABD TÜFE oran artışı duyurusundan 48 saat içinde toparlandığı için etkinin geçici nitelikte olabileceğini de göz önünde bulundurulmalıdır. Yatırımcıların bu süre zarfı içerisinde gündemi daha sık takip etmesi tavsiye edilmekte.

Bitcoin

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : FXStreet


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.