E. Warren: Kongrenin Kriptolara Karşı Bir Şey Yapması Gerekiyor!

Demokrat Senatör Elizabeth Warren; Celsius, Vauld, Voyager ve  BlockFi gibi borç verenlerin son zamanlarındaki yüksek hacimli iflasları sonucunda Kongreyi ve SEC’i kripto konusunda daha iddialı bir duruş sergilemeye çağırıyor.

Warren, Pazartesi günü Yahoo Finance’e verdiği demeçte, “Kongrenin harekete geçmesi gerekiyor, ancak SEC otoritesini, korkulukları yerleştirmek ve kuralları çiğneyen kripto aktörlerini çökertmek için kullanma sorumluluğu var.”

Massachusetts Senatörü, “kriptoda alarm zillerinin çaldığını” ve müşteri fonlarının korunmasını sağlamak için sektöre “daha sert kurallar” uygulanmasını tavsiye etti.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere “çok fazla kripto firmasının müşterileri dolandırdığını ve sistemde yer alanlar  paralarını çekereken perakende yatırımcıları zarara uğrattı” sözlerini ekledi. Warren tarafından yapılan bu yorum son zamanlarda sektöre ilişkin yapılan eleştirilerden ve uyarılardan yalnızca birisi.

Geçen yılın Aralık ayında Warren, Bitcoin madenciliği şirketi Greenidge’in CEO’su  Jeff Kirt’e, operasyonun “yüksek enerji kullanımı ve karbon emisyonları” konusundaki endişelerini dile getiren sert bir mektup yazdı.   Warren mektupta çevreye zarar verebilir ve sıradan tüketiciler için elektrik maliyetini artırabilir şeklinde bir itirazda bulundu.

O ayın ilerleyen saatlerinde Bankacılık, Konut ve Şehir İşleri Senatosu Komitesinde konuşan Warren, hızla büyüyen merkezi olmayan finans (DeFi) sektörünü “kriptonun en gölgeli kısımlarından biri” olarak nitelendirdi.”

DeFi’ın “düzenlemenin etkili bir şekilde bulunmadığı ve sürpriz olmadık bir şekilde dolandırıcıların kol gezdiği bu yerde, yarı zamanlı yatırımcılar ile ilk kez trade yapan insaların karıştığı bir yer olduğunu” belirtti.”

Bu yılın Mayıs ayında Warren, Fidelity Investment‘ın müşterilerin 401k emeklilik tasarruf hesaplarına Bitcoin tahsis etmelerine izin verme planını eleştirdi.

Minnesota’dan Demokrat Senatör Tina Smith ile birlikte Warren, Fidelity CEO’su Abigail Johnson’a kriptonun oynaklığına işaret eden ve Fidelity’nin “dolandırıcılık, hırsızlık ve kayıp gibi önemli risklerle nasıl başa çıkmayı planladığını” soran bir mektup yazdı.

Milletvekilleri ayrıca, Bitcoin oynaklığı, sadece bir avuç etkileyicinin kaprisleri yüzünden daha da kötüleşiyor. “Tesla CEO’su Elon Musk’u seçerek “tweetleri tek başına %8 gibi yüksek Bitcoin değer dalganmalarına yol açtı.”

Warren mektupta, “Sadakatin milyonlarca Amerikalının emeklilik tasarrufuyla bu riskleri alacağından endişe duyuyoruz” dedi.

Warren’a karşı çıkan bir grup Cumhuriyetçiler, ABD Çalışma Bakanlığının 401k hesap sahibinin seçebileceği yatırım türünü kısıtlamasını önlemek için o ayın ilerleyen saatlerinde bir yasa tasarısı hazırladı.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Decrypt


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.