Kasım 19, 2023

Çöküşü Bilen Analistten Yeni Tahmin: Bitcoin’de Yükseliş Devam Edecek Mi?

Kripto para piyasasındaki dalgalanmalar, yatırımcıları ve analistleri sürekli olarak yeni tahminler yapmaya yönlendiriyor. 2021 yılında yaşanan kripto çöküşü, birçok kişi için beklenmedik bir durumdu. Ancak, bu çöküşü doğru bir şekilde tahmin eden bir trader, Bitcoin’in potansiyel bir yükselişin eşiğinde olabileceği konusunda iddialı bir öngörüde bulundu.

2021 kripto çöküşünü önceden tahmin eden isimlerden biri olan Dave the Wave, Bitcoin’in tarihi zirvelerine doğru sürdürülebilir bir yükselişte olduğunu söyledi. Analiste göre haftalık momentumun güçlü kalması, BTC’nin mevcut tüm zamanların en yüksek seviyesine doğru yeni bir rallinin mümkün olabileceğini gösteriyor. Dave the Wave, bu tahminini logaritmik büyüme eğrisi (LGC) modelinden elde ettiği verilerle destekliyor.

LGC modeli, kısa vadeli volatiliteyi ve gürültüyü filtrelerken piyasa döngüsünün iniş ve çıkışlarını tahmin etmeyi amaçlayan bir göstergedir. Yani LGC, analistlerin değişen makroekonomik koşullar arasında Bitcoin’in yükseliş ve düşüş döngülerini tahmin etmek için kullandığı bir modeldir.

Dave the Wave, bu modelin geçmişteki doğruluğuna vurgu yaparak, alt bandın uzun vadeli yatırımcılar için bir çekim merkezi olduğunu savunuyor. Bu “satın alma bölgesi”, Bitcoin’in uzun vadeli yatırımcılar için çekici hale geldiği bir noktayı işaret etmektedir.

“Kısa vadeli volatilite her zaman tahmin edilmesi en zor olanıdır. Bunun için kendinizi hazırlayın. Günlük momentum düşmüş olsa da haftalık BTC momentumu hâlâ yüksek. Teknik olarak zirvelere doğru bir yükseliş mümkün ve fiyat hala LGC alım bölgesinde (uzun vadeli yatırımcılar için).”

Bitcoin'in hedefi

Analiste göre Bitcoin boğaları hareketli ortalama yakınsama ıraksama (MACD) göstergesine dayanarak “sessizce kendinden emin” olmayı göze alabilir.

Analist ayrıca Bitcoin’in potansiyel olarak tüm zamanların en yüksek seviyelerine doğru “sürdürülebilir” bir yolda olduğunu söylüyor. Aylık Bitcoin grafiğini inceleyen analist BTC’nin 60.000 dolar sınırını aşmasının yalnızca bir ay süren parabolik fiyat hareketi gerektirdiğini belirtiyor.

Ancak bu sefer Dave the Wave, BTC’nin hala nispeten sakin bir yükseliş trendinde olduğunu da ekliyor:

“Burada ilgi çekici olan şey, öncekiyle karşılaştırıldığında, BTC fiyatının tüm zamanların en yüksek seviyelerini yalnızca bir aydır zorluyor olması… ancak yine de fiyat geçen seferki gibi parabolik bir seyir izlemiyor. 

Bu, şu anki seviyelerde daha sürdürülebilir fiyatlar için potansiyel olduğu anlamına gelir.”

Bitcoin hangi seviyelerden geçecek

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere özetle kripto piyasasındaki belirsizliklere rağmen, Dave the Wave’in yaptığı tahminler, Bitcoin’in gelecekteki yükselişi hakkında düşündürücü bilgiler sunmaktadır. Yatırımcılar, bu tür analizlere dikkat ederek kendi stratejilerini belirlemeli ve risk toleranslarına uygun hareket etmelidir.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Kaynak : the daily hodl


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.