CFTC Açıklaması Kripto Endüstrisini Karıştırdı!

0
CFTC Açıklaması Kripto Endüstrisini Karıştırdı!

Kripto paralar neredeyse 14 yıldır hayatımızda ancak hükümetler ‘sınıflandırma’ konusunda hala güçlük yaşıyor. Bazı ülkeler varlıkları ‘para’ olarak sınıflandırırken, bazı ülkeler menkul kıymet ve emtia olarak sınıflandırıyor. Önde gelen Ethereum da benzeri bir sınıflandırma problemiyle karşı karşıya kalmaya devam ediyor. Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) Başkanı Rostin Benham, ETH’Yi ’emtia’ olarak tanımladı.

Rostin Behnam, yakın zamanda gerçekleşen bir etkinlikte konuştu. Ethereum hakkındaki görüşünün Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler’in altcoin algısından ne kadar farklı olduğuna dikkat çekti.

Gary Gensler ise Ethereum konusundaki görüşlerini açıklamadan geri duruyor. Gensler, ağın The Merge sonrası ‘hisse kanıtına’ geçmesinden hemen önce konuşmuştu. Bu konuşmada ETH bir ‘menkul kıymet’ olarak görülebileceği yorumu ima edilmişti. Sonuç olarak Gensler’a göre emtia olarak kabul edilmesi gereken tek varlık Bitcoin olmalı.

Koinfinans.com olarak aktardığımız üzere SEC Başkanı Gary Gensler, merkezi otoritelere karşı kökenlerine rağmen, merkeziyetsizleşmeyi kripto piyasalarının bir gerçeği olarak görmediğini açıklamıştı.

XRP topluluğu ise bu haberlerle birlikte Ethereum ağına düşman oldu. Nedeni ise, bir ‘menkul kıymet’ olmasına rağmen, bu konuda herhangi bir problem yaşamaması. Topluluk özellikle ‘Merge’ sonrası güvenlik sorununa dikkat çekti.

Kripto para birimleri CFTC

Sonuç olarak SEC ile CFTC’nin düşünceleri pek uyumlu ilerlemiyor. ABD’li yetkililer bu konuda kafa karışıklığı yaratmaya devam ediyor.

Kripto Paralar Ne Zaman Netlik Kazanacak?

ABD’deki kripto düzenlemesi, çok sayıda kurumun katılımı göz önüne alındığında kaotik olmaya devam ediyor. Benham ise konuya ilişkin şu sözleri kaydetti:

“İki kurumun bunu çözemeyeceğini ve birlikte çalışamayacağını öne sürmek oldukça alaycı bir görüş.”

CFTC başkanı, her iki kurumun da kripto endüstrisini düzenlemek için birlikte çalışmaya devam edeceğine dikkat çekti. Ancak, dokunulması gereken bazı gri alanlar olduğunu kaydetti. Bu, CFTC ve SEC’in bir orta yol bulmak için hem yasal hem de politik sorular üzerinde işbirliği yapmasını gerektirecektir.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın