Ekim 25, 2022

CFTC Açıklaması Kripto Endüstrisini Karıştırdı!

Kripto paralar neredeyse 14 yıldır hayatımızda ancak hükümetler ‘sınıflandırma’ konusunda hala güçlük yaşıyor. Bazı ülkeler varlıkları ‘para’ olarak sınıflandırırken, bazı ülkeler menkul kıymet ve emtia olarak sınıflandırıyor. Önde gelen Ethereum da benzeri bir sınıflandırma problemiyle karşı karşıya kalmaya devam ediyor. Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) Başkanı Rostin Benham, ETH’Yi ’emtia’ olarak tanımladı.

Rostin Behnam, yakın zamanda gerçekleşen bir etkinlikte konuştu. Ethereum hakkındaki görüşünün Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler’in altcoin algısından ne kadar farklı olduğuna dikkat çekti.

Gary Gensler ise Ethereum konusundaki görüşlerini açıklamadan geri duruyor. Gensler, ağın The Merge sonrası ‘hisse kanıtına’ geçmesinden hemen önce konuşmuştu. Bu konuşmada ETH bir ‘menkul kıymet’ olarak görülebileceği yorumu ima edilmişti. Sonuç olarak Gensler’a göre emtia olarak kabul edilmesi gereken tek varlık Bitcoin olmalı.

Koinfinans.com olarak aktardığımız üzere SEC Başkanı Gary Gensler, merkezi otoritelere karşı kökenlerine rağmen, merkeziyetsizleşmeyi kripto piyasalarının bir gerçeği olarak görmediğini açıklamıştı.

XRP topluluğu ise bu haberlerle birlikte Ethereum ağına düşman oldu. Nedeni ise, bir ‘menkul kıymet’ olmasına rağmen, bu konuda herhangi bir problem yaşamaması. Topluluk özellikle ‘Merge’ sonrası güvenlik sorununa dikkat çekti.

Kripto para birimleri CFTC

Sonuç olarak SEC ile CFTC’nin düşünceleri pek uyumlu ilerlemiyor. ABD’li yetkililer bu konuda kafa karışıklığı yaratmaya devam ediyor.

Kripto Paralar Ne Zaman Netlik Kazanacak?

ABD’deki kripto düzenlemesi, çok sayıda kurumun katılımı göz önüne alındığında kaotik olmaya devam ediyor. Benham ise konuya ilişkin şu sözleri kaydetti:

“İki kurumun bunu çözemeyeceğini ve birlikte çalışamayacağını öne sürmek oldukça alaycı bir görüş.”

CFTC başkanı, her iki kurumun da kripto endüstrisini düzenlemek için birlikte çalışmaya devam edeceğine dikkat çekti. Ancak, dokunulması gereken bazı gri alanlar olduğunu kaydetti. Bu, CFTC ve SEC’in bir orta yol bulmak için hem yasal hem de politik sorular üzerinde işbirliği yapmasını gerektirecektir.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Watcher.guru
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?