Kasım 17, 2023

Cardano Ağına Rakip Üç Altcoin Dikkat Çekiyor: 2024 Onların Yılı Olabilir!


Son güncellenme : 18.11.2023 - 11:31

Cardano (ADA) 2017 yılında “Proof of Stake” mutabakatının UTXO modeliyle karıştırılmasıyla oluşturuldu. Bu yenilikçi yaklaşım, daha ölçeklenebilir katman-1 blok zinciri arayışında olanlar için bir yenilikçi yaklaşım sundu.

Şu anda piyasa değerine göre ilk 10 kripto para arasında yer alan Cardano; deney, esneklik ve büyümeyle de sık sık anılıyor. Projeye yönelik başlıca eleştirilerden biri, ekosistemin kilitlenen toplam değerdeki (TVL) artışını doğrudan etkileyen benzersiz özellikleri nedeniyle protokol geliştirmenin karmaşıklığında yatmaktadır.

Rekabetçi kripto para piyasası, Cardano için uygun alternatiflere de ev sahipliği yapmaya başladı. Solana (SOL), hem ADA’nın piyasa değerini hem de TVL’yi aşarak kendi alanında güçlenen yeni ve yenilikçi bir rakip olarak önplana çıkıyor.

Near Protokol (NEAR)

Near Protocol (NEAR), daha gelişmekte olan dostu bir aşama yaratmaya odaklanan aktif bir geliştirme ekosistemine sahip umut verici bir rakip olarak da yorumlanıyor.

NEAR, CoinMarketCap’in endeksinde 38. sırada, 1,71 milyar dolarlık piyasa değeri ile 1,71 dolardan işlem görüyor. Yerel token’ı ise 16 Ocak 2022’de 20,44 dolar ile zirve yaptı ve Near’ın kilitlenen toplam değeri sürekli olarak diğer zincirlerden daha iyi performans gösterdi.

Algorand (ALGO)

Enerji tasarruflu bir blok zinciri sunmaya odaklanan ve çevre konusunda daha fazla endişe duyan kullanıcıları ve geliştiricileri çeken Algorand da dikkat çekiyor.

ALGO, CoinMarketCap’in endeksinde 52. sırada, 1,11 milyar dolarlık piyasa değeriyle token başına 0,143 dolardan işlem görüyor. Algorand’ın TVL’si, daha düşük bir fiyat kapitalizasyonuyla bile Near’ınkinden daha yüksek seyrediyor. Her birinin DeFi’de sırasıyla 63 milyon ve 49 milyon dolarlık kilitli değeri bulunuyor.

Fantom (FTM)

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Cardano’nun 3 alternatifi arasında en düşük değere sahip olanın en yüksek TVL’ye sahip olan olması dikkat çekicidir. Fantom (FTM), yüksek ölçeklenebilir merkezi olmayan bir finans deneyimi sunmaya odaklanmıştır ve basın saatine kadar 66 milyon dolarlık toplam değer kaydetmiştir.

Yerel tokenı FTM, CoinMarketCap’in endeksinde 53. sırada bir milyar doların altında bir piyasa değeriyle 0,33 dolardan işlem görüyor.

Her şey göz önünde bulundurulduğunda, yukarıdaki kripto para birimleri 2024 yılında Cardano‘nun adımlarını takip edebilecek temel bir konumdadır. Bununla birlikte, bu sektörün genellikle öngörülemez olabileceği ve önemli riskler içerdiği göz önüne alındığında, hiçbiri için büyük bir büyüme garantisi yoktur.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?