Ekim 23, 2022

%37 Arttı: Çöküş Yaşayan Bu Altcoin Yeniden Yükselişe Geçti!


Son güncellenme : 23.10.2022 - 18:57

Aptos, Binance‘de listelendikten hemen sonra bazı ciddi sorunlarla karşılaşmasına rağmen, son 24 saatte %37’den fazla artış göstererek piyasanın en büyük kazanç sağlayan kripto parası oldu. Altcoin gün içi en düşük 7.47 dolar seviyesini test etti, ulaştığı en yüksek değer ise 10.25 oldu. APT’nin bu başarısının ardında bazı nedenler var. Detaylar haberimizde.

Negatif fonlama oranları

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere fonlama oranı, esasında trader’ların piyasa duyarlılığına dair değerlendirme yapmak için kullandığı bir göstergedir. Vadeli işlem borsaları, piyasada dengeyi korumak için “fonlama” adlı bir sistem kullanır.

Söz konusu sisteme göre, piyasada alıcılar (yani long pozisyonlar) ağırlıkta olduğunda fonlama oranı yükselir, tam tersi geçerli olduğunda ise düşüş yaşanır. Bu metriğin değeri pozitif olduğunda, long’lar pozisyonlarını korumak için short pozisyonda olanlara prim ödüyor demektir. Buna karşın teknik olarak, fonlama oranları negatif olduktan sonra boğalara ödeme yapıyorlar.

Fonlama oranın negatife dönmesi, yani short pozisyonların daha fazla olması trendde bir değişim yaşanabileceğinin sinyali olarak kabul edilebilir. Çünkü böyle bir durumda short-squeeze (short pozisyon sıkıştırması) meydana gelebilir.

Aptos coin tekrardan yükselişe geçti!

Fiyattaki ani keskin bir dalgalanma nedeniyle short pozisyonlarda toplu tasfiyeler gerçekleştiğinde “short-squeeze” oluşur. Büyük tasfiyeler, altcoin fiyatını geri dönüş yönünde daha da hareket ettirerek piyasadaki kaldıracın temizlenmesine neden olur. Bu şekilde tasfiyeler birbirini kovalar ve olaya “squeeze” denir.

APT vadeli işlem piyasasında short pozisyonlar biriktiğinden, fiyattaki bir dalgalanmanın böyle bir sıkıştırmaya neden olması ve kripto için bir miktar yükseliş getirmesi olası görünüyor. Yani bunu bir yükseliş nedeni olarak değerlendirebiliriz.

Bununla birlikte fonlama oranlarının negatife dönmesinin ana nedeni, Aptos’un arkasındaki ekibin Sybil saldırısı gibi bazı blockchain mekanizmalarını anlamadığını göstermesinin ardından gelen satış baskısıydı.

Ani bir airdrop’un yayınlanmasından sonra, APT satış baskısında büyük bir artışla karşı karşıya kaldı ve 15 dolardan 7 dolara düşüşe neden oldu.

Altcoin için girişim sermayesi desteği

Aptos’un büyük borsalarda listelenmeden önce kurumsal yatırımcılardan devasa miktarda destek aldığı bilinen bir gerçek.

Fakat, bazı yatırımcılar, kurumsal yatırımcıların büyük bir yüzdesinin, APT iyileşmeye başlar başlamaz satış baskısında ani bir artışa yol açacağından endişe ediyor.

Piyasanın toparlanması

%50’lik düşüşe rağmen, Aptos piyasadaki en büyük dijital varlıklardan biri olmaya devam ediyor ve pazarın potansiyel olarak toparlanması altcoin için bir miktar destek getirecektir.

Basın zamanında, Aptos 10 dolardan işlem görüyor ve son 24 saatte %32 fiyat artışı gösteriyor.

Fiyat hareketlerini buradan kontrol edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak KoinFinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : U Today

Yazar Şerife Pekdoğru hakkında :

2019 yılında yaptığım yatırımla kripto sektörüne girdim. Aynı yıl blockchain teknolojisi hakkında yazmaya başladım ve şu anda KoinFinans’ta yazar olarak görev alıyorum. Kripto paralara ilişkin yasal düzenlemer takip ettiğim konuların başında geliyor.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?