Nisan 3, 2023

Blockchain Verileri Geldi: İşte Favori Altı Blockchain!


Kripto analitik firması Nansen, Mart ayında en çok işlem yapılan blockchain’leri tespit etti. Verilere göre önde gelen altı blockchain bir milyonun üzerinde aktif kullanıcıya sahip.

Verilere göre, Binance’in BNB zinciri 13,3 milyon kullanıcıyla en yüksek aktif adres sayısına sahip oldu. BNB’yi sırasıyla 5,8 milyon ve 5,2 milyon ile Solana (SOL) ve Ethereum (ETH) takip ediyor. Polygon (MATIC) 3,9 milyon aktif adrese sahipken, Arbitrum 2,2 milyonluk adres kaydetti. Fantom Mart ayında 1 milyon aktif adresle bir milyon barajını aşmayı başardı.

BNB ağının liderliğinin en büyük nedeni ise Binance ve PancakeSwap kullanıcılarının yardımıyla geldi. Lifeform, Link 3 ve Space ID gibi diğer Web3 projeleri de artışa katkıda bulundu. Binance’in kullanıcı sayısındaki artış, açılan son davayla bağlantılı demek yanlış olmayacaktır. Birçok kişi korku içinde kripto paralarını borsadan çıkarmaya başladı. ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), Binance’i, CEO’su Changpeng Zhao’yu ve eski CCO’su Samuel Lim’i ticaret ve türev düzenlemelerini ihlal etmekle suçladı. Şirketin yerel kripto para birimi Binance Coin (BNB) aynı gün %8’e varan bir düşüşle 330 dolardan yaklaşık 300 doların altına geriledi.

Öte yandan PancakeSwap DEX, BNB ve Ethereum üzerinde 3. sürümünü yayınladı. Lansman için beklenti, kullanıcılarda bir artışa da yaramış gibi görünüyor.

Solana (SOL) ağında ise Raydium Protokolü büyük bir katkı sağladı. STEPN Web3 uygulaması da önde gelen bir kripto para piyasası olan Orca ile birlikte önemli bir rol oynuyor.

Ethereum ise zkSync ve Starknet kullanıcı sayısında %1322 ve %805’lik bir artış kaydetti. Nansen’e göre bunun nedeni “büyük olasılıkla airdrop beklentisiyle diğer zincirlere kurulan köprüler.”

Son olarak Arbitrum, Gridex DEX için kullanıcılarda %8198’lik bir artış gördü. Bitkeep %7009, WINR Protocol ise %6340’lık bir artış gördü. Rhino.fi DEX de kullanıcı sayısında %4601 gibi muazzam bir artış kaydetti.

blockchain haberleri

Kaynak : Watcher.guru

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?