Bitcoin’de On-Chain Fiyat Modeli: İşte Tahmin!

Piyasalarda artan oynaklık ve satış baskısı Bitcoin fiyatının 20.000 dolarlık seviyede mücadele etmesine neden oluyor. FED’in 21 Eylül’de faiz arttırımı yapacağı yorumları ise gelecek aylardaki piyasa yapısını da şekillendirecek kritik bir detay. Wall Street uzmanlarına göre Fed, Bitcoin fiyatının 20.000 dolarlık seviyenin altına düşmesine neden olacak bir artış olan 75 baz puanlık faiz artışı yapabilir.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere gerçekleşen fiyat, Delta fiyatı ve Thermo fiyatı gibi çeşitli on-chain fiyat modelleri kullanılarak Bitcoin (BTC) fiyatının dibi tahmin ediliyor. Ancak, gerçek fiyat hareketi aynı zamanda teknik ve makroekonomik faktörlere de bağlı olarak şekillenebiliyor.

Bitcoin

Gerçekleşen fiyat, Bitcoin fiyatının dibini tahmin etmek için yaygın olarak kullanılan on-chain fiyat modellerinin başında geliyor. Model, dolaşımdaki her bir Bitcoin’in son hareket ettiği ortalama fiyatı baz almaktadır. Tarihsel olarak, Bitcoin her zaman gerçekleşen fiyatın altında kalmıştır. BTC fiyatı gerçekleşen fiyatın daha da altına düşerse, diğer fiyat modelleri kullanılır. Şu anda gerçekleşen fiyat 21.592 dolarda yer alıyor.

Tarihsel olarak, Bitcoin fiyatı 2015 ve 2018 ayı piyasasında Delta fiyatında dibe vurmuştu. Şu anda delta fiyatı 14,478 dolarda yer alıyor. Bu, BTC fiyatının mevcut seviyeden %28 daha düşebileceğini gösteren korkutucu bir detay.

Thermo fiyatı, 2011’de bir piyasa dibinin sinyalini vermişti. Her bir Bitcoin’in ilk çıkarıldığı tarihteki fiyatı baz alan thermo fiyatına göre, Bitcoin tabanı 2.365 dolarda yer alıyor. Bununla birlikte, BTC’yi tutan adreslerin sayısı aşırı derecede arttığından, fiyatın mevcut döngüde bu seviyelere düşme olasılığı çok düşük.

Bitcoin Fiyatında Riskler Devam Ediyor

Fed’in faiz artırımı daha çok Ağustos istihdam verilerine ve TÜFE verilerine bağlı olarak yeniden şekillenecek. CME FedWatch Tool’a göre, 75 baz puanlık bir faiz artışı olasılığı %67 oranında yera lıyor. Ayrıca Wall Street bankaları Eylül ayında 75 baz puanlık bir artış bekliyor.

ABD’nin Ağustos ayı istihdam verilerine göre istihdam oranı Temmuz ayındaki 528 binden 315 bin’e düştü. Ayrıca, Ağustos ayında işsizlik oranı Temmuz’daki %3,5’ten %3,7’ye yükseldi. Bitcoin piyasası için yükseliş eğiliminin masada olduğunu söylemek aslında mümkün.

Ancak 13 Eylül’deki TÜFE verileri, Eylül ayında olası faiz artırımına ilişkin tüm şüpheleri büyük ölçüde ortadan kaldıracaktır. Petrol ve gıda fiyatlarındaki düşüş, Fed’in faiz artırımlarını yavaşlatacaktır. Tarihsel olarak Eylül ayları, ABD hisse senetleri ve kripto piyasaları için kötü bir ay oldu.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Coingape


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.