Bitcoin İşlem Ücretleri Düşüyor! Bu Ne Anlama Geliyor?

Bitcoin (BTC) blok zincirinde ortalama işlem ücretleri, iki yıldan uzun bir aranın ardından ilk kez 1,00 doların altına düştü. Bu düşüş ile BTC, finansal sistemlerde daha kullanılabilir hale gelebilir. İşte bilmeniz gereken detaylar.

Blok zincir ağlarındaki yüksek işlem ücretleri, özellikle düşük tutarlı işlem gerçekleştiren kullanıcıların aleyhine olan bir durum. Örneğin, Ethereum blok zinciri üzerindeki işlem ücretleri, NFT trendi sırasında birkaç kez fırlamış ve sıradan kullanıcılar için işlemlerin neredeyse tıkanmasına neden olmuştu.

Bitcoin ekosistemi de geçmişte yüksek işlem ücretlerinden mustarip olsa da Lightning Network ve Taproot dahil olmak üzere yayınlanan güncellemeler ile daha hızlı ve daha ucuz işlemleri mümkün kılmıştı. Pazartesi günü itibariyle, ortalama Bitcoin işlem ücretleri, en son 13 Haziran 2020’de görülen bir tutar olan 0,825 dolara düştü.

Bitcoin

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere, yayınlanan güncellemelere ek olarak işlem ücretlerindeki düşüş, düşen piyasa fiyatları ve daha düşük madencilik zorluğu dahil olmak üzere birçok faktör de bu işlem ücretlerini etkilemektedir. Bununla birlikte, yeni bir BTC bloğu madenciliği yapmanın zorluğu, madenciler uzun süreli çip sıkıntısından kurtulması ile bir iyileşme kaydediyor.

Grafikte de görüldüğü gibi, Ağustos ayı aynı zamanda ağ zorluğundaki üç aylık düşüşün de sonunu işaret ediyor ve düşüşlerden sonra 28.351 trilyona geri döndüğünü gösteriyor. Tutarlı topluluk çabaları sayesinde, Bitcoin ağı sağlıklı bir finansal sistemin açıklayıcı işaretlerini göstermeye devam ediyor.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere, topluluk ve kullanıcılar ağdaki her güncellemenin gaz ücretlerini ve işlem hızlarını düşürmesini beklese de, tüm yükseltmeler aynı amaca hizmet edecek şekilde kodlanmıyor elbette. Örneğin, en çok beklenen Ethereum yükseltmesi The Merge, gaz ücretlerini azaltacak herhangi bir özelliğe odaklanmamış durumda.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : FXStreet


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.