Bitcoin Fiyatı Neden Yükseliyor? İşte Detaylar

Daha geniş kripto para piyasası toparlanırken, Bitcoin fiyatı son birkaç saat içinde %9’a yakın yükseldi. Fiyat, 21.000 doları geçerek güçlü bir şekilde kalmayı sürdüyor. Fiyat ise son bir saatte %1’e yakın arttı.

Bitcoin cephesinde yükseliş yaşanırken ABD doları endeksi (DXY) %0,85 düştü. Doların güç gösterisi, hisse senetlerinin ve kripto varlıkların düşük perfomans göstermesinin en büyük nedenlerinde birisi olarak biliniyor. BTC, birkaç gün önce dolar yükselirken bir günde %6 düşüş kaydederek oldukça volatil (oynak) bir görünüm sergiledi.

Aynı zamanda S&P 500 ve NASDAQ 100 de yükseldi. Genel pazar ve özellikle teknoloji odaklı NASDAQ ile güçlü bir şekilde ilişkili olan Bitcoin de güçlendi.

Fed, Bitcoin Fiyat Rallisini Yıkabilir mi?

Federal Rezerv’in şahin duruşunu tekrarlaması piyasalarda yer buldu. Fed başkanı Jerome Powell, Cato Enstitüsü’ne yaptığı son konuşmasında, Fed’in ABD’deki fiyat istikrarından sorumlu olduğunu söyledi. Fed’in fikir tartışması yapan enflasyonla mücadele etmek için agresif bir duruş sergilemeye hazır olduğunu dile getirdi.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere, Powell’ın konuşmasının ardından Fed’den alışılmadık derecede büyük bir faiz artırımı olasılığı yükseldi. Powell, enflasyonun sadece kontrol altına alınmasının gerektiğine inanıyor. Aksi takdirde, insanlar yüksek fiyatları yeni normal olarak kabul edebilirler. Fed böyle bir senaryoyu en kötü ihtimal olarak değerlendirebilir.

CME Fed Watch aracı, 75 baz puanlık artış olasılığının %85 olarak gösteriyor. Ayrıca, Fed’in artıştan sonnraki duruşundan dönmesinin muhtemel olmadığını da belirtmek gerekiyor. Yakın tarihli bir konuşmada Clevland Federal Rezerv CEO’su Loretta Mester, Fed’in enflasyonla mücadele için 400 baz puanın üzerinde bir hedef orana ihtiyacı olacağına inanıyor. Mevcut hedef oran ise 225-250 bps’dir.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Coingape


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.