Binance’den Önemli Adım: Bu Altcoin Güçlenebilir!

Dünyanın önde gelen kripto para borsası Binance’in Katman-1 BNB zinciri, zkBNB adı verilen ve kendi sıfır bilgi (zero knowledge / ZK) kanıtlı ölçekleme teknolojisini duyurdu.

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin’in daha önce paylaştığı “Endgame” isimli makalede de vurguladığı gibi sıfır bilgi kanıtları, merkezi olmayan blok zincirlerin ölçeklenebilirliği için en uygun uzun vadeli çözümlerin başında gelmektedir. Belirli bilgilerin doğrulanmasını sağlamak için matematiksel kanıtları kullanan, gelişmekte olan bir ölçeklendirme ve gizlilik teknolojisidir.

BNB Chain, kripto endüstrisinin önde gelen Katman-1 blok zincirlerinden birisidir ve 5,4 milyar dolardan fazla toplam kilitli değere sahiptir. DeFiLlama verilerine göre tüm zincirler arasında üçüncü sıradaki yerini korumaktadır.

BNB Chain Sıfır Bilgi

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Sıfır bilgi kullanan ZkBNB’nin amacı, saniye başına daha hızlı işlemler (TPS), kesinlik, daha düşük işlem maliyetleri ve “böylesi daha önce görülmemiş ölçeklenebilirlik” için ZK SNARK’lar olarak bilinenleri kullanırken temel katmanından güvenliği korumaktır. Söz konusu tanımlamalar BNB Chain tarafından yayınlanan makalede yer aldı.

Sıfır bilgi kanıtları son zamanlarda basında sık sık yer alsa da aslında yeni bir teknoloji değildir. Tarihsel geçmişi yakından incelediğinde 1985 yılına kadar uzandığı görülebiliyor.

Bununla birlikte, kripto paralarda ZK kanıtlarının uygulanması nispeten yeni sayılabilir. ZK SNARK’lar ilk olarak bir Bitcoin fork’u olan Zcash tarafından uygulandı ve son zamanlarda yüksek güvenlik garantileri ve uzun vadeli ölçeklenebilirlik için geçerliliği olan kanıtlar için eliptik eğriler kullanması nedeniyle ilgi gördü.

BNB’nin işaret ettiği sorunlardan biri, işlemlerin işlenmesi ve sonuçlandırılması için uzun gecikmelerdir. zkBNB‘nin daha iyi işleyen uygulamalar ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi için elverişli olan işlem kuyruklarını önemli ölçüde azaltacağını iddia ediyor.

zkBNB için test ağı 2 Eylül’de yayına girdi ve ana ağ lansmanı hedefi 2022’nin sonundan önce olarak belirlendi. Söz konusu güncellemenin yerel token BNB fiyatının önemli bir şekilde etkilenip etkilenmeyeceğini ise zaman göstereecek.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : The Block


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.