Ayı Piyasası Devam Ediyor: Bitcoin Düşüyor!

Geçtiğimiz haftanın kapanış saatleri hisse senedindeki endeksler için pek de olumlu geçmemişti. Yaşanan düşüşü sıkı bir şekilde takip eden Bitcoin benzeri bir düşüş kaydederek geçtiğimiz hafta boyunca %7,3 değer kaybetti ve bugün 20.000 dolarlık seviyenin de altına geriledi. Öte yandan Ethereum da farklı bir senaryo yazamadı ve geçtiğimiz haftaya kıyasla %9,2 düşüşle 1450 dolar civarından işlem düşünüyor. Cardano, Solana gibi diğer altcoin’ler ise %5 ve %15,7 gibi düşüşler kaydetti.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere, CoinMarketCap verilerine göre kripto para piyasasının toplam değeri bu hafta %6,6 düşüş kaydetti ve 962 milyar dolara kadar eriledi. Toplam kapitalizasyon grafiği ise ayı piyasasının hala güçlü bir şekilde durduğunu ortaya koyuyor. Grafikler ise şu an Haziran ayının üzerinde seyrediyor ve bu seviyeleri korumaya çalışıyor. Eğer Haziran ayında kaydedilen verilerin de altına gerileme yaşanırsa ayı piyasası hipotezi bir kez daha doğrulanacak. Böylesi bir senaryoda kripto para piyasasının toplam değeri 800 milyar dolar seviyesinin de altına gerileyebilir. Piyasanın hedefi ise 1 trilyon dolarlık seviyeyi yeniden yakalamak gibi görünüyor.

KriptoPara Korku ve Açgözlülük Endeksi, bir haftanın önceki 29 puanlık seviyesinden Pazartesi günü 24 puana düştü Endeks böylece “aşırı korku” bölgesine geri döndü.

Geride bıraktığımız haftanın son işlem günü, hisse senedi endekslerinin keskin bir şekilde düşüşle sonuçlandı ve Bitcoin’in bir risk talep göstergesi olarak lider rolünü ortaya koydu. Ağustos ayının ikinci yarısından bu yana, Bitcoin’in daha az geniş adımlarla olsa da, Nisan ve Mayıs aylarında olduğu gibi kabaca “merdivenden yuvarlanmaya” devam ettiğini söyleyebiliriz.

Kripto Par Piyasasında Yaşanan Gelişmeler

Hindistan Merkez Bankası (RBI), özel yatırımcıları para kaybetme riskiyle karşı karşıya bırakabilecek bir kripto piyasası çöküşünün risklerine işaret ederek vatandaşları dijital varlıklara yatırım yapmamaları konusunda uyardı. Hindistan’daki yetkililer, para birimi düzenlemelerini ihlal etmekle suçlanan Bitcoin borsası CoinSwitch’in ofislerine baskın düzenledi.

Başka bir algoritmik stabilcoin olan Waves blok zincirindeki Neutrino USD (USDN)  da ABD dolarına olan sabit değerini kaybettİ

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), VanEck’in spot bitcoin ETF’si hakkındaki kararını Ekim ayına erteledi. Düzenleyicinin başlangıçta incelemesini 27 Ağustos’ta tamamlaması gerekiyordu.

Forbes analistleri, 157 kripto platformunun ticaret faaliyetini inceledikten sonra, merkezi kripto para borsalarındaki Bitcoin ticaret hacminin %51’inin sahte olduğunu ve ekonomik anlamda olmadığını tespit etti.

Daha önce iflas eden kripto borsası alacaklılarından biri, söylentilerin aksine, Mt. Gox mütevelli heyeti Nobuyuki Kobayashi’nin fon dağıtımına devam etmediğini söyledi. Bazıları, BTC’nin son düşüşünün nedenlerinden biri olarak alacaklılara yapılan olası ödemeleri öne sürdü.

Triple-A, dünya çapındaki kripto para kullanıcılarının sayısının 320 milyona yani toplam nüfusun %4,2’sine ulaştığını ortaya koydu. ABD, 46 milyon (% 13.74) ile kripto para birimi kullanıcılarında lider olmaya devam ediyor.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : FX Empire


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.