Ocak 17, 2023

Avrupa Birliği MiCA Oylamasını Bir Kez Daha Erteledi!

Avrupa Birliği için dönüm noktası olarak adlandırılan “Kripto Varlıkları Yönetmeliği (MiCA)”, teknik sorunlar nedeniyle ertelendi. Nihai oylamanın Nisan ayına kadar tamamlanması bekleniyor.

AB Parlamentosundan bir sözcü, gecikmenin “teknik” olduğunu ve büyük olasılıkla yaklaşık 400 sayfalık belgenin birliğin 24 resmi diline çevrilmesiyle ilgili sorunlardan kaynaklandığını söyledi.

Avrupa Birliği MiCA Oylamasını Erteledi

Avrupa Birliği, Kasım 2022’de oylamayı Şubat 2023’e ertelediğini duyurmuştu. Ancak, asıl metindeki teknik zorlukların lisanslama rejiminin 2024’te öngörülen uygulamasının gecikmesine neden olacağından korkuyorlardı.

Altcoin'de Manipülasyon İddiası: Yatırımcılar Şokta!

FTX’in çöküşünün ardından AB yetkilileri MiCA’nın böyle bir çöküşü önleyeceğini düşüncesini paylaştı. Ancak yasa, FTX gibi kuruluşların ek düzenleme olmaksızın AB müşterilerine hizmet vermeye devam etmesine olanak tanıyan önemli bir kusur içeriyor.

Yaklaşık 400 sayfalık MiCA metninin hala yetkililer tarafından resmi olarak onaylanması gerekiyor. Ayrıca, AB’nin Yönetim Konseyi’ni oluşturan ulusal hükümetler tarafından da. Avrupalı yasa koyucular, stabilcoinler için rezerv gerekliliklerini de belirleyen yasayı prensipte onaylamış olsalar da, henüz resmi onaylarını almadı.

Üye ülkelerin 27’si de yasadan doğrudan etkilenecek, ancak yasanın uygulanması ve yorumlanmasından büyük ölçüde ulusal düzenleyiciler sorumlu olacak.

Fransa Kripto Üzerindeki Baskını Arttırıyor

MiCA’nın yanı sıra ertelenen başka düzenlemeler de oldu. Buna ek olarak, Nisan ayındaki aynı oylama oturumu şimdi Fon Transferi Yönetmeliği’ni (TFR) geçirmek için kullanılacak. Bununla birlikte, MiCA ile eş zamanlı olarak uygulanması amaçlanmakta. TFR, tüm kriptografik transferlerin hem alıcı hem de alıcı için müşterini tanı verilerini içermesini zorunlu kılıyor.

MiCA öncesinde, bazı Avrupa ülkeleri daha katı kripto para düzenlemeleri için bastırıyor. Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Fransız politika yapıcılar ve merkez bankacıları, 2023 yılında kripto firmalarının zorunlu lisanslanması için bastırıyor.

Kaynak : CoinGape
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?