Ocak 17, 2023

Altcoin’de Manipülasyon İddiası: Yatırımcılar Şokta!


Aptos (APT), listelendiği ilk günden bu yana kripto para piyasasında en çok konuşulan varlıklar arasında girdi. Nitekim APT token’ın performansı istenilenden uzaktı. Nitekim grafikte ortaya çıkan detaylar ise hiç de hoş olmayan birtakım sorunlar gösteriyor.

Aptos grafiğindeki bir fiyat hareketi muhtemelen katılımcıların büyük bir kısmı tarafından fark edilmedi. Ancak bazı isimlerce fark edilen bu detay altcoin’in sorgulanmasına neden oldu. 16 Ocak 22:00 TSI işlemleri sırasında piyasaki short emirlerin sayısında sert bir artış yaşandı.

Aptos

Beş dakikalık grafikte görülen bu detay, APT’nin güçlü miktarda short emir açılmasıyla birlikte alım gücünde büyük bir artış olduğu da görülüyor. Böylesine hızlı bir artış herhangi bir fonlama tarafından desteklenmedi. Bu da bir “bıçak ya da mum çubuğu gölgesinin” oluşmasına neden oldu.

Böylesine hızlı bir alım hacmi oluşumu, piyasa genelindeki toparlanma sırasında gereksiz geri dönüşlerden kaçınmak için gereken doğrudan piyasa manipülasyonuna işaret edebilir.

CoinGlass’ın belirttiği gibi, piyasa nispeten sakin ve sessiz seyrederken APT o gün 129 milyon dolar değerinde kayda değer bir likidasyon gördü. Bazı kullanıcılar, Aptos’un arkasındaki bazı kurumların, çoğunlukla varlığın kârlılığına bakan daha fazla yatırım çekmek için token fiyatını listeleme seviyelerine itmeye istekli olduğunu varsaydı.

Piyasadaki en son yükselişe rağmen APT, listeleme gününde ulaşılan ATH’nin %92 altında işlem görmeye devam ediyor.

Kaynak : U.Today

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?